Stosowne pouczenie znajdziemy w upomnieniu wzywającym do zapłaty należności oraz w tytule wykonawczym.
Nowy obowiązek wynika z art. 15 § 1a ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej u.p.e.a.) Przepis ten został dodany ustawą z dnia 11 września 2019 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw.
Samych zmian jest zdecydowanie więcej, o wszystkich dowiesz się TUTAJ.
Nie do końca – zgodnie z dotychczasowymi przepisami zobowiązany, przeciwko któremu wszczęto postępowanie egzekucyjne powinien był powiadomić, w terminie 7 dni, organ egzekucyjny o każdej zmianie miejsca swego pobytu, trwającej dłużej niż jeden miesiąc.
Czas się zmienił. Zawiadamiamy niezwłocznie, już na etapie postępowania upominawczego.
Po doręczeniu upomnienia wzywającego do zapłaty – obowiązek informowania wierzyciela;
Po doręczeniu odpisu tytułu wykonawczego – obowiązek informowania wierzyciela oraz organu egzekucyjnego.
Niestety, w tej kwestii ustawodawca jest nieugięty.
Zgodnie z art. 36 § 4. u.p.e.a. w razie niewykonania obowiązku zawiadomienia, doręczenie pisma wierzyciela lub organu egzekucyjnego pod dotychczasowym adresem jest skuteczne.
Zgodnie z art. 44 Kpa w razie niemożności doręczenia pisma:
Zawiadomienie o pozostawieniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru umieszcza się w skrzynce pocztowej lub na drzwiach mieszkania adresata, jego biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe, bądź w widocznym miejscu przy wejściu na posesję adresata.
W przypadku niepodjęcia przesyłki w terminie siedmiu dni, pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru przesyłki w terminie nie dłuższym niż czternaście dni od daty pierwszego zawiadomienia.
Doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, o którym mowa wart. 44 § 1 Kpa, a pismo pozostawia się w aktach sprawy.
Zagadnieniu doręczeń poświęciliśmy oddzielną analizę…
Tu się nic nie zmieniło. Zgodnie z art. 168d u.p.e.a. na osobę, która wbrew ciążącemu na niej obowiązkowi odmawia udzielenia wierzycielowi lub organowi egzekucyjnemu informacji lub wyjaśnień niezbędnych do prowadzenia egzekucji albo udziela fałszywych informacji lub wyjaśnień, może być nałożona kara pieniężna do wysokości 3800 zł. Karę pieniężną można nałożyć również na zobowiązanego, który nie zawiadomił organu egzekucyjnego o zmianie miejsca zamieszkania lub siedziby.
Znacznie poważniejsze konsekwencje odczuje zobowiązany, który będzie unikał kontaktu z organem egzekucyjnym. Organ egzekucyjny poradzi sobie z egzekucją bez udziału zobowiązanego.
Zobowiązany natomiast straci możliwość kontrolowania egzekucji.
Nie skorzysta również z przysługujących mu środków ochrony.
Napisz do nas na kontakt@egzekutywni.pl
© Copyright by egzekutywni.pl
Serwis informacyjny z zakresu egzekucji administracyjnej. Publikacje nie mogą być traktowane jako czynności doradztwa podatkowego.