komornik, postępowanie egzekucyjne
Kiedy powstaje obowiązek informowania o zmianie adresu wierzyciela, organu egzekucyjnego? Zobowiązany w postępowaniu egzekucyjnym Jakie konsekwencje niewykonania obowiązku
08 listopada 2020

Zawiadomienie o zmianie miejsca zamieszkania – czy trzeba się bać nowego obowiązku?

Zobowiązanemu w postępowaniu egzekucyjnym w administracji doszedł kolejny obowiązek informacyjny.

Od 30 lipca 2020 r. zobowiązany powinien niezwłocznie zawiadomić o zmianie adresu miejsca zamieszkania lub siedziby wierzyciela, lub organ egzekucyjny.

Stosowne pouczenie znajdziemy w upomnieniu wzywającym do zapłaty należności oraz w tytule wykonawczym.

Nowy obowiązek wynika z art. 15 § 1a ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej u.p.e.a.) Przepis ten został dodany ustawą z dnia 11 września 2019 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw.

Samych zmian jest zdecydowanie więcej, o wszystkich dowiesz się TUTAJ.

Czy zawiadomienie o zmianie miejsca zamieszkania jest rzeczywiście NOWYM obowiązkiem?

Nie do końca – zgodnie z dotychczasowymi przepisami zobowiązany, przeciwko któremu wszczęto postępowanie egzekucyjne powinien był powiadomić, w terminie 7 dni, organ egzekucyjny o każdej zmianie miejsca swego pobytu, trwającej dłużej niż jeden miesiąc. 

Co się więc zmieniło?

Czas się zmienił. Zawiadamiamy niezwłocznie, już na etapie postępowania upominawczego.

Kiedy powstaje obowiązek informowania o zmianie adresu?

Po doręczeniu upomnienia wzywającego do zapłaty – obowiązek informowania wierzyciela;

Po doręczeniu odpisu tytułu wykonawczego – obowiązek informowania wierzyciela oraz organu egzekucyjnego.

Co się stanie, jeżeli nie powiadomimy wierzyciela o zmianie adresu?

Czy w takiej sytuacji grozi nam wszczęcie postępowania egzekucyjnego?

Niestety, w tej kwestii ustawodawca jest nieugięty.
Zgodnie z art. 36 § 4. u.p.e.a. w razie niewykonania obowiązku zawiadomienia, doręczenie pisma wierzyciela lub organu egzekucyjnego pod dotychczasowym adresem jest skuteczne.

W postępowaniu egzekucyjnym w administracji przepisy dotyczące doręczeń reguluje Kodeks postępowania administracyjnego (dalej Kpa).

Zgodnie z art. 44 Kpa w razie niemożności doręczenia pisma:

  • operator pocztowy w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe przechowuje pismo przez okres 14 dni w swojej placówce pocztowej – w przypadku doręczania pisma przez operatora pocztowego;
  • pismo składa się na okres czternastu dni w urzędzie właściwej gminy (miasta) – w przypadku doręczania pisma przez pracownika urzędu gminy (miasta) lub upoważnioną osobę lub organ.

Zawiadomienie o pozostawieniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru umieszcza się w skrzynce pocztowej lub na drzwiach mieszkania adresata, jego biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe, bądź w widocznym miejscu przy wejściu na posesję adresata.

W przypadku niepodjęcia przesyłki w terminie siedmiu dni, pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru przesyłki w terminie nie dłuższym niż czternaście dni od daty pierwszego zawiadomienia.

Doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, o którym mowa wart. 44  § 1 Kpa, a pismo pozostawia się w aktach sprawy.

Zagadnieniu doręczeń poświęciliśmy oddzielną analizę…

Jakie jeszcze możemy ponieść konsekwencje niewykonania obowiązku informacyjnego?

Tu się nic nie zmieniło. Zgodnie z art. 168d u.p.e.a. na osobę, która wbrew ciążącemu na niej obowiązkowi odmawia udzielenia wierzycielowi lub organowi egzekucyjnemu informacji lub wyjaśnień niezbędnych do prowadzenia egzekucji albo udziela fałszywych informacji lub wyjaśnień, może być nałożona kara pieniężna do wysokości 3800 zł. Karę pieniężną można nałożyć również na zobowiązanego, który nie zawiadomił organu egzekucyjnego o zmianie miejsca zamieszkania lub siedziby.

Czy należy bać się takiej kary?

Znacznie poważniejsze konsekwencje odczuje zobowiązany, który będzie unikał kontaktu z organem egzekucyjnym. Organ egzekucyjny poradzi sobie z egzekucją bez udziału zobowiązanego.

Zobowiązany natomiast straci możliwość kontrolowania egzekucji. 

Nie skorzysta również z przysługujących mu środków ochrony.

 

Nie wyczerpaliśmy tematu? Potrzebujesz więcej informacji o obowiązku zawiadomienia o zmianie adresu? 

Napisz do nas na kontakt@egzekutywni.pl

Bezpiecznej egzekucji życzy zespół egzekutywni.pl

 

 

Może to Cię zainteresuje?

14 grudnia 2023
Mój kontrahent zalega z podatkami. Otrzymałem z urzędu skarbowego zajęcie wierzytelności wynikających z niezapłaconych faktur. Kontrahent domaga się zapłaty za wykonaną usługę twierdząc, że spłacił wszystkie zaległości w urzędzie skarbowym.
05 lutego 2023
Urząd skarbowy wszczął postępowanie podatkowe? Przygotuj się na zajęcie zabezpieczające. Zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych jest dla organu podatkowego żmudnym i długotrwałym procesem. Zaczyna się już na etapie postępowania podatkowego i
23 listopada 2022
Czynności sprawdzające oraz kontrola podatkowa „pomagają” organom podatkowym ustalić wysokość zobowiązań podatkowych. Różnią się stopniem sformalizowania, celem oraz uprawnieniami organów podatkowych. W szczególności, w zakresie gromadzenia dowodów w sprawie podatkowej.

© Copyright by egzekutywni.pl

 

Serwis informacyjny z zakresu egzekucji administracyjnej. Publikacje nie mogą być traktowane jako czynności doradztwa podatkowego.