komornik, postępowanie egzekucyjne
zabezpieczenie zobowiązań podatkowych na wniosek strony, zawieszenie bieg terminu przedawnienia, rygor natychmiastowej wykonalności, zabezpieczenie wykonania decyzji art. 33d § 2
01 stycznia 2023

Zabezpieczenie zobowiązań podatkowych na wniosek strony

Pytanie czytelnika

Czy W nawiązaniu do art 33d § 2 (zabezpieczenie zobowiązań podatkowych na wniosek strony) koresponduje art. 70 § 7 p 5 zgodnie z którym bieg terminu przedawnienia po zawieszeniu biegnie dalej, od dnia następującego po dniu zakończenia postępowania zabezpieczającego w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji?
Z art. 33 d § 4 wynika, że zabezpieczenia w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji uchyla się. Zatem termin przedawnienia biegnie dalej.
Czy powyższe zdarzenie (w hipotetycznej sytuacji) oznaczałoby jeden dzień zawieszenia?

Analizując przypadek poruszamy się w obrębie ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z art. 239a decyzja nieostateczna, nakładająca na stronę obowiązek podlegający wykonaniu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, nie podlega wykonaniu, chyba że decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Zgodnie z art. 239b decyzji nieostatecznej może być nadany rygor natychmiastowej wykonalności, gdy organ podatkowy posiada informacje, z których wynika, że:

  • wobec strony toczy się postępowanie egzekucyjne w zakresie innych należności pieniężnych lub strona nie posiada majątku o wartości odpowiadającej wysokości zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, na którym można ustanowić hipotekę przymusową lub zastaw skarbowy, które korzystałyby z pierwszeństwa zaspokojenia,
  • strona dokonuje czynności polegających na zbywaniu majątku znacznej wartości,
  • okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego jest krótszy niż 3 miesiące.

Przepisy dotyczące rygoru natychmiastowej wykonalności stosuje się, jeżeli organ podatkowy uprawdopodobni, że zobowiązanie wynikające z decyzji nie zostanie wykonane.

Organy podatkowe lubią w końcówce roku nadawać rygor swoim decyzjom. Powodem jest przedawniające się z końcem roku zobowiązanie podatkowe. Zdarza się, że uzasadnienie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności budowane jest na wątłych przesłankach. Oczywiście takie decyzje zaskarżamy.

O postępowaniu podatkowym piszemy...

Inną sytuację mamy, kiedy to organ podatkowy dopiero zaczął pracę nad swoją decyzją, a przedawnienie niedookreślonego zobowiązania podatkowego zbliża się nieuchronnie.

W tym przypadku organ podatkowy wykorzystuje art. 33 zgodnie z którym może zabezpieczyć wykonanie zobowiązań podatkowych jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że nie zostanie ono wykonane, a w szczególności gdy podatnik trwale nie uiszcza wymagalnych zobowiązań o charakterze publicznoprawnym lub dokonuje czynności polegających na zbywaniu majątku, które mogą utrudnić lub udaremnić egzekucję.
W takich przypadkach również możemy się spodziewać słabych uzasadnień.

Warto zapamiętać, że decyzja o zabezpieczeniu ma rygor natychmiastowej wykonalności z mocy prawa, chyba że przyjęto zabezpieczenie, o którym mowa w art. 33d § 2

Jak słusznie zauważył nasz klient, uruchomienie biegu terminu przedawnienia w sytuacji zbliżającego się przedawnienia jest korzystne dla podatnika. Organ podatkowy miał przecież dość czasu (5 lat) by przeprowadzić pełne postępowanie podatkowe i wydać prawomocną decyzję bez potrzeby korzystania z mechanizmów służących zapobieganiu przestępstwom skarbowym.

Bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego

Art. 70 § 4 Bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny.

Art. 70 § 6 pkt 4 Bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu, z dniem: doręczenia postanowienia o przyjęciu zabezpieczenia, o którym mowa w art. 33d § 2, lub doręczenia zarządzenia zabezpieczenia w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji;

Art. 70 § 7 pkt 4 Bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się, a po zawieszeniu biegnie dalej, od dnia następującego po dniu wygaśnięcia decyzji o zabezpieczeniu;

Art. 70 § 7 pkt 5 Bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się, a po zawieszeniu biegnie dalej, od dnia następującego po dniu zakończenia postępowania zabezpieczającego w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji;

Zabezpieczenie wykonania decyzji

Art. 33a § 1 Decyzja o zabezpieczeniu wygasa:

  1. po upływie 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego;
  2. z dniem doręczenia decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego;
  3. z dniem doręczenia decyzji określającej wysokość zwrotu podatku.


Art. 33d § 1 Zabezpieczenie wykonania decyzji nakładającej obowiązek podlegający wykonaniu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub wykonanie decyzji o zabezpieczeniu, o którym mowa w art. 33, następuje w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji albo w formie określonej w § 2.

Art. 33 d § 2 Zabezpieczenie wykonania decyzji następuje przez przyjęcie przez organ podatkowy, na wniosek strony, zabezpieczenia wykonania zobowiązania wynikającego z tej decyzji wraz z odsetkami za zwłokę, w formie (...)

Art. 33 d § 4 Jeżeli wniosek o zabezpieczenie w formie określonej w § 2 złożono po ustanowieniu zabezpieczenia w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, zakres zabezpieczenia ustanowionego w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji uchyla się lub zmienia, w zakresie przyjętego zabezpieczenia.

Orzecznictwo w badanym zakresie wpływu zabezpieczenia na wniosek strony na bieg terminu przedawnienia jest dość skąpe, przy tym niepomyślne dla podatnika.

 

To jest tylko część artykułu

 

Jeżeli jesteś zalogowany, kliknij tutaj

Jeżeli chcesz wykupić dostęp, kliknij tutaj

 

Jak możemy pomóc w Twojej egzekucji?

Napisz do nas na kontakt@egzekutywni.pl

 

 

 

 

 

Może to Cię zainteresuje?

14 grudnia 2023
Mój kontrahent zalega z podatkami. Otrzymałem z urzędu skarbowego zajęcie wierzytelności wynikających z niezapłaconych faktur. Kontrahent domaga się zapłaty za wykonaną usługę twierdząc, że spłacił wszystkie zaległości w urzędzie skarbowym.
05 lutego 2023
Urząd skarbowy wszczął postępowanie podatkowe? Przygotuj się na zajęcie zabezpieczające. Zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych jest dla organu podatkowego żmudnym i długotrwałym procesem. Zaczyna się już na etapie postępowania podatkowego i
23 listopada 2022
Czynności sprawdzające oraz kontrola podatkowa „pomagają” organom podatkowym ustalić wysokość zobowiązań podatkowych. Różnią się stopniem sformalizowania, celem oraz uprawnieniami organów podatkowych. W szczególności, w zakresie gromadzenia dowodów w sprawie podatkowej.

Czy wiesz, że...

Przepisy dotyczące rygoru natychmiastowej wykonalności stosuje się, jeżeli organ podatkowy uprawdopodobni, że zobowiązanie wynikające z decyzji nie zostanie wykonane

Decyzja nieostateczna, nakładająca na stronę obowiązek podlegający wykonaniu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, nie podlega wykonaniu, chyba że decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności

Decyzja o zabezpieczeniu ma rygor natychmiastowej wykonalności z mocy prawa, chyba że przyjęto zabezpieczenie, o którym mowa w art. 33d § 2

© Copyright by egzekutywni.pl

 

Serwis informacyjny z zakresu egzekucji administracyjnej. Publikacje nie mogą być traktowane jako czynności doradztwa podatkowego.