Karani są przede wszystkim właściciele pojazdów oraz osoby prowadzące gospodarstwa rolne.
Tytuły wykonawcze wystawiane są na podstawie Ustawy z dnia 22.05.2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Zgodnie z art 92.1 powołanej ustawy, roszczenia z tytułu opłaty ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia dokonania kontroli, nie później jednak niż z upływem 3 lat od ostatniego dnia roku kalendarzowego w którym nie spełniono obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego.
Pod pojęciem czynności egzekucyjnej, zgodnie z ustawą o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, rozumie się podejmowane przez organ egzekucyjny działania zmierzające do zastosowania lub zrealizowania środka egzekucyjnego.
Zgodnie z art. 70 ustawy Ordynacja podatkowa zobowiązania podatkowe przedawniają się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
Zgodnie natomiast z art. 70 § 4 cytowanej ustawy, bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony.
Środkiem egzekucyjnym w rozumieniu ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji jest, m.in.:
Aby doszło do przerwania biegu terminu przedawnienia środek egzekucyjny musi być skuteczny.
Nie wystarczy zatem sama próba dokonania zajęcia, określana mianem czynności egzekucyjnej, jak ma to miejsce w przypadku kar za brak OC.
Dodatkowo, jest to dość bolesne finansowo doświadczenie. Wysokość kar za brak OC uzależniona jest od wysokości płacy minimalnej oraz ilości dni spóźnienia w opłacie.
Z wypowiedzi rzecznika prasowego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że fundusz może zastosować ulgę w postaci nieoprocentowanych rat. Nie ma powodu, by nie wierzyć w te zapewnienia. Nie mniej jednak, po skierowaniu tytułu wykonawczego do przymusowej egzekucji, wierzyciel ten nie jest skłonny do żadnych pertraktacji a kontakt z nim jest mocno utrudniony. Zainteresowani mogą nawet nie otrzymać odpowiedzi na kierowane do funduszu pisma. Z drugiej strony, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny co pół roku zapyta organ egzekucyjny o stan prowadzonego postępowania. Opłata za brak OC jest karą – nie jest zatem oprocentowana, może natomiast być powtarzana.
Szczególnie ostrożni powinni być rodzice nastolatków kupujących swój pierwszy pojazd. Młodość nie idzie w parze z rozwagą, mogą więc przeoczyć konieczność wykupienia polisy. Nasza redakcja zna przypadki, kiedy świeżo upieczony kierowca, kupując swój pierwszy samochód za 2.000 zł., po dwóch latach ma kary za brak OC przekraczające 20.000 zł.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie odpuści. Kary po 10 latach nadal będą wymagalne.
Jeśli więc młody człowiek nie ma teraz majątku z którego organ egzekucyjny mógłby zaspokoić dochodzone należności - nie szkodzi.
Organ egzekucyjny poczeka.
Dawniej, Policja podczas kontroli drogowej ujawniała przypadki braku OC informując o tym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Obecnie wierzyciel ten posiada zaawansowany system informatyczny typujący pojazdy bez ważnej polisy.
System działa sprawnie. Nie zalecamy weryfikowania jego skuteczności osobiście.
Napisz do nas na kontakt@egzekutywni.pl
Kontakt z autorem: +48 794 960 221
Kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC, nie dość że bardzo wysokie, praktycznie nie ulegają przedawnieniu.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dysponuje zaawansowanym systemem informatycznym typującym pojazdy, których właściciele nie wykupili obowiązkowej polisy OC.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny niechętnie umarza kary za brak OC. Nawet jeżeli organ egzekucyjny umorzy postępowanie egzekucyjne, wierzyciel po kilku latach może ponownie wystawić tytuł wykonawczy na tą samą zaległość.
© Copyright by egzekutywni.pl
Serwis informacyjny z zakresu egzekucji administracyjnej. Publikacje nie mogą być traktowane jako czynności doradztwa podatkowego.