Do grona tzw. mniejszych wierzycieli zalicza się:
Powiatowy Urząd Pracy dochodzi należności z tytułu nieprawnie pobranych zasiłków, stypendiów, zwrotu kosztów szkolenia i innych świadczeń finansowanych z Funduszu Pracy. Zgodnie z art. 76. 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy:
Ustawa nie reguluje przerwania biegu terminu przedawnienia. Odsyła nas w tym zakresie do przepisów ustawy Kodeks cywilny (dalej Kc) dotyczących przerwania biegu terminu przedawnienia.
Zgodnie z art. 123 § 1 Kc bieg terminu przerywa się przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń. Zgodnie natomiast z art. 124 § 1 Kc po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo.
Organem powołanym do egzekwowania roszczeń jest Naczelnik Urzędu Skarbowego działający na podstawie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej u.p.e.a.). Zgodnie z art. 1a u.p.e.a. pod pojęciem czynności egzekucyjnej rozumie się wszelkie podejmowane przez organ egzekucyjny działania zmierzające do zastosowania lub zrealizowania środka egzekucyjnego.
Okręgowa Izba Lekarska, w oparciu o ustawę z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich, wystawia tytuły wykonawcze w związku z nieuregulowanymi składkami członkowskimi na rzecz samorządu lekarskiego.
Zgodnie art. 116 ustawy, nieopłacone w terminie składki członkowskie i koszty postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
W ustawie o izbach lekarskich nie ma przepisów dotyczących przedawnienia składek, nie mniej jednak odwołanie się do przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji powoduje, że zastosowanie w tej materii będą miały przepisy ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którymi zobowiązanie przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
Praktyka sądowa w tym zakresie - Wyrok WSA w Warszawie z 2014.09.24 VII SA/Wa 590/14 potwierdza wykładnię językową przepisu.
Wierzytelnością w przypadku Narodowego Funduszu Zdrowia może być obowiązek poniesienia kosztów świadczenia opieki zdrowotnej.
Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych precyzuje jedynie kwestię dochodzenia tego typu należności, wskazując przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Brak odniesień w przepisach do przerwania biegu terminu przedawnienia nakazuje postąpić podobnie jak w przypadku Okręgowej Izby Lekarskiej, czyli odwołać się w tym zakresie do ustawy Ordynacja podatkowa.
Napisz do nas na kontakt@egzekutywni.pl
Kontakt z autorem: +48 794 960 221
Analizując akta egzekucyjne nie należy sugerować się samym terminem przedawnienia. Nie mniej istotne są przepisy określające przerwanie biegu terminu przedawnienia.
Występujące w ustawach wyrażenia "środek egzekucyjny" oraz "czynności egzekucyjne zmierzające do zastosowania lub zrealizowania środka egzekucyjnego" nie są tożsame znaczeniowo.
Czasami trzeba posiłkować się kilkoma ustawami, by prawidłowo określić wymagalność zobowiązania objętego tytułem wykonawczym.
© Copyright by egzekutywni.pl
Serwis informacyjny z zakresu egzekucji administracyjnej. Publikacje nie mogą być traktowane jako czynności doradztwa podatkowego.