komornik, postępowanie egzekucyjne
Poczta Polska S.A. wierzyciel w zakresie opłat za abonament RTV. wniosek do KRRiTV tytuł wykonawczy e postępowaniu egzekucyjnym w administracji zwolnieni z opłat egzekutywni.pl
16 marca 2020

Z cyklu Ocena Wierzycieli: Poczta Polska S.A.

Poczta Polskiej S.A. jest wierzycielem w zakresie opłat abonamentowych.

Wystawianiem tytułów wykonawczych zajmuje się Oddział Poczty Polskiej w Bydgoszczy. Z reguły obejmują one zaległości za okres do 5 lat wstecz. Ma to związek z terminem przedawnienia tych zobowiązań regulowanym ustawą Ordynacja podatkowa.

Podstawą do dochodzenia abonamentu RTV jest wcześniejsza rejestracja odbiornika.

Jak wskazuje wierzyciel w swych pismach, obowiązki związane z rejestracją odbiorników radiofonicznych, telewizyjnych i uiszczeniem opłat za ich użytkowanie regulują przepisy ustawy z dnia 21.04.2005 r o opłatach abonamentowych.

Z wnoszenia opłat za używanie odbiorników radiowo-telewizyjnych nie zwalnia opłacanie rachunków za korzystanie z telewizji kablowej, czy z satelitarnych platform cyfrowych.

Na ich pobieranie nie ma również wpływu, czy ogląda się programy nadawcy publicznego, czy też komercyjnego.

Zdaniem Dyrektora Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej S.A. obowiązek wnoszenia opłat abonamentowych wynika bezpośrednio z ustawy abonamentowej, a nie wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra transportu z dnia 25 września 2007 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Tak więc nawet nieotrzymanie zawiadomienia (mającego jedynie charakter informacyjny) o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego, nie zwalnia z obowiązku wnoszenia opłat abonamentowych, nałożonych ustawą abonamentową.

Osobami uprawnionymi do zwolnienia z opłat abonamentowych są:

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia,

  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,

  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,

  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Aby skorzystać z tych uprawnień trzeba pamiętać, że przysługują one dopiero od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono w placówce pocztowej oświadczenie o spełnieniu warunków do korzystania ze zwolnień i przedstawiono dokumenty potwierdzające te uprawnienie.

W tej kwestii wierzyciel jest rygorystyczny, w pismach procesowych podkreśla:

Wywiązywanie się z ustawowego obowiązku rejestracji odbiorników rtv, wnoszenia opłat za abonament rtv oraz zgłaszania w urzędzie pocztowym zmiany stanu prawnego lub faktycznego, który ma wpływ na uzyskanie zwolnienia należy do obowiązków abonenta. Niedopełnienie formalności we właściwym czasie powoduje, że abonent posiada status formalno-prawny, który obliguje do uiszczenia opłat za korzystanie z odbiorników rtv.

Poczta Polska zaczęła wystawiać tytuły wykonawcze w 2013 r.

W pierwszej kolejności wnioski egzekucyjne kierowane do organów egzekucyjnych dotyczyły osób w wieku emerytalnym. Należy przypuszczać, że za podstawowe kryterium obrano nr PESEL.

W odniesieniu do tych osób skutecznym środkiem egzekucyjnym było zajęcie wierzytelności z zaopatrzenia emerytalnego. W reakcji na zajęcia, emeryci zaczęli domagać się od organów egzekucyjnych wyjaśnień powodów zajęcia tych świadczeń, w większości przypadków stanowiących jedyne źródło ich utrzymania. Kwota wynikająca z zajęcia była dla nich niebagatelna, bowiem abonament za okres pięcioletni, wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi, oscylował w granicach 1600 zł.

Jak nietrudno się domyślić, odręcznie napisane pisma spotkały się ze ścianą w postaci sformalizowanego postępowania egzekucyjnego. Organy egzekucyjne wzywały do sprecyzowania charakteru prawnego wnoszonych pism, wyjaśniając przy tym podstawy prawne, na których zobowiązany mógł oprzeć swoje żądania. Trudno jednak oczekiwać od osób w wieku emerytalnym znajomości zawiłych przepisów prawa.

Pocztę Polską również ta sytuacja przerosła.

Organy egzekucyjne uznawszy, iż wniesione pisma stanowią zarzut w sprawie egzekucji administracyjnej, zawieszały postępowanie i przekazywały pisma wierzycielowi, celem zajęcia stanowiska w sprawie. Szczęśliwie dla znacznego grona emerytów, wierzyciel nie zajął stanowiska po dziś dzień.

W sytuacji, gdy organ egzekucyjny nie zastosował środków egzekucyjnych cześć zaległości jest już przedawniona.

Warto zatem udać się do organu egzekucyjnego, przejrzeć akta egzekucyjne i zwrócić uwagę czy organ egzekucyjny zweryfikował wysokość dochodzonych należności.

Szczególnej uwadze należy poddać egzekucję, gdy wierzyciel wystawił tytuł wykonawczy w ostatnich miesiącach roku.

Przykład:

Poczta Polska wystawia w 2019 r. tytuł wykonawczy za okres od 01.01.2014 do 01.10.2019. Należności za okres od stycznia do listopada 2014 r. przedawnią się z końcem 2019 r. Jeżeli w tym czasie organ egzekucyjny nie zastosuje skutecznego środka egzekucyjnego, to nie będzie miał podstaw do ich egzekwowania. Co nie oznacza, że ich nie wyegzekwuje.
Po raz kolejny sprawdzi się zasada osobistej analizy akt egzekucyjnych. Trudno obwiniać za taki stan rzeczy organ egzekucyjny, czy też wierzyciela.
Winny jest raczej brak komunikacji między nimi.
Organ egzekucyjny nie posiada informacji o ewentualnych okresach zawieszenia biegu terminu przedawnienia (układ ratalny, odroczenie terminu płatności), wierzyciel natomiast nie wie, kiedy organ egzekucyjny zastosował środek egzekucyjny.

Jakie uprawnienia przysługują zobowiązanemu w egzekucji administracyjnej?

Możliwości są dwie:

Zarzut w sprawie egzekucji administracyjnej.

Przysługuje na każdym etapie postępowania egzekucyjnego, ale tylko ten zgłoszony w terminie 7 dni od dnia doręczenia odpisu tytułu wykonawczego powoduje zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Oczywiście musimy mieć powód do zgłoszenia zarzutu, co wiąże się ze wskazaniem właściwej podstawy prawnej. Zarzuty są szczególnie pomocne w sytuacji, gdy organ egzekucyjny doręczając odpis tytułu wykonawczego nie zastosował skutecznego środka egzekucyjnego.

Złożenie wniosku o umorzenie, lub rozłożenie na raty zaległości abonamentowych.

Wniosek taki należy złożyć do Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W uzasadnieniu wniosku trzeba wskazać, jakie szczególne względy społeczne lub przypadki losowe przemawiają za złożeniem wniosku. W sytuacji zgłoszenia wniosku, Biuro KRRiTV informuje Dyrektora Poczty Polskiej S.A. o tym zdarzeniu, Dyrektor Poczty Polskiej S.A. natomiast wnioskuje do organu egzekucyjnego o zawieszenie postępowania egzekucyjnego (zawieszenie na żądanie wierzyciela). Organ egzekucyjny powinien zawiesić postępowanie egzekucyjne stosując właściwą podstawę prawną, a następnie (po 12 miesiącach) umorzyć egzekucję w całości.
Oczywiście zakładając, że KRRiTV nie zdąży w porę wydać stosownej decyzji.

Analiza akt egzekucji, prowadzonej na podstawie tytułów wykonawczych wystawionych przez Dyrektora Poczty Polskiej, jest stosunkowo "wdzięczna". Na stronach naszej Poradni prezentujemy artykuły poświęcone tej tematyce.

Chcesz wiedzieć więcej o egzekucji administracyjnej?

Napisz do nas na kontakt@egzekutywni.pl

Bezpiecznej egzekucji życzy zespół egzekutywni.pl

 

Kontakt z autorem: +48 794 960 221

Może to Cię zainteresuje?

14 grudnia 2023
Mój kontrahent zalega z podatkami. Otrzymałem z urzędu skarbowego zajęcie wierzytelności wynikających z niezapłaconych faktur. Kontrahent domaga się zapłaty za wykonaną usługę twierdząc, że spłacił wszystkie zaległości w urzędzie skarbowym.
05 lutego 2023
Urząd skarbowy wszczął postępowanie podatkowe? Przygotuj się na zajęcie zabezpieczające. Zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych jest dla organu podatkowego żmudnym i długotrwałym procesem. Zaczyna się już na etapie postępowania podatkowego i
23 listopada 2022
Czynności sprawdzające oraz kontrola podatkowa „pomagają” organom podatkowym ustalić wysokość zobowiązań podatkowych. Różnią się stopniem sformalizowania, celem oraz uprawnieniami organów podatkowych. W szczególności, w zakresie gromadzenia dowodów w sprawie podatkowej.

Czy wiesz, że...

Aby Poczta Polska mogła dochodzić opłat z tytułu abonamentu RTV konieczna jest wcześniejsza rejestracja odbiornika.

Zwolnienia z opłat RTV  przysługują dopiero od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono w placówce pocztowej oświadczenie o spełnieniu warunków do korzystania ze zwolnień.

Jeżeli wcześniej dokonaliśmy rejestracji odbiornika RTV - zmiana adresu, nazwiska, korzystanie z platform operatorów niepublicznych nie zwalnia z opłat abonamentowych. 

© Copyright by egzekutywni.pl

 

Serwis informacyjny z zakresu egzekucji administracyjnej. Publikacje nie mogą być traktowane jako czynności doradztwa podatkowego.