Komendant Wojewódzki Policji wystawia tytuły wykonawcze na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Zgodnie z art. 422 powołanej ustawy roszczenia te przedawniają się z upływem 3 lat od dnia, w którym upłynął termin płatności. Art. 422 został dodany ustawą z dnia 04.01.2013 r. o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi i wszedł w życie z dniem 01.01.2014 r.
Zgodnie z art. 2 ustawy zmieniającej, do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe. Za dotychczasowe przepisy należało uznać przepisy Ordynacji podatkowej które przewidują pięcioletni okres przedawnienia, licząc od końca roku kalendarzowego w którym upłynął termin płatności. Do zastosowania tych przepisów upoważniał art. 67 ustawy o finansach publicznych stanowiący, że do spraw dotyczących należności, o których mowa w art. 60, nieuregulowanych niniejszą ustawą, stosuje się przepisy ustawy Kodeks postępowania administracyjnego i odpowiednio przepisy działu III ustawy Ordynacja podatkowa.
Należy przy tym pamiętać o art. 70 § 4 Ordynacji podatkowej zgodnie z którym bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny. Bieg terminu może być przerywany wielokrotnie.
Jaki morał z tej historii?
Pić nie tylko trzeba umieć, ale należy też wiedzieć kiedy. Okazuje się, że nawet w tej dziedzinie znajomość prawa się przydaje.
Mając na względzie, że art 422 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest stosunkowo nowym przepisem, nie ukształtowało się jeszcze jednolite orzecznictwo w zakresie przerwania biegu terminu przedawnienia.
Należy przypuszczać, że wierzyciel weźmie za przykład obecne orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie opłat dodatkowych za strefę płatnego parkowania regulowanych ustawą z dnia 21.03.1985 r. o drogach publicznych, zgodnie z którym art. 40d ustawy o drogach publicznych jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 70 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, co nie wyklucza stosowania pozostałych przepisów działu III Ordynacji podatkowej.
Tak więc, z dużą dozą prawdopodobieństwa, należy się spodziewać, że skutecznie zastosowane środki egzekucyjne przerwą bieg terminu przedawnienia.
Napisz do nas na kontakt@egzekutywni.pl
Kontakt z autorem: +48 794 960 221
Po 2010r. samorządy zaczęły likwidować Izby Wytrzeźwień. Powodem były wysokie koszty utrzymania. Rolę Izb Wytrzeźwień przejęły Policyjne Izby Zatrzymań.
Od 01.01.2014r. w stosunku do opłat za pobyt w Policyjnej Izbie Zatrzymań obowiązuje trzyletni okres przedawnienia.
Do 31.12.2013r. opłata za pobyt w Policyjnej Izbie Zatrzymań przedawniała się po upływie 5 lat.
© Copyright by egzekutywni.pl
Serwis informacyjny z zakresu egzekucji administracyjnej. Publikacje nie mogą być traktowane jako czynności doradztwa podatkowego.