komornik, postępowanie egzekucyjne
Nowy cennik kosztów egzekucyjnych, ustawa o postępowaniu egzekucyjnym, nowa opłata manipulacyjna i egzekucyjna. Wyższe koszty za zajęcie rachunku bankowego. Bezpieczna egzekucja
21 lutego 2021

Wiosną, koszty egzekucyjne rosną

Tytuł trochę na wyrost, bo kalendarzowo zima, ale sprawa jest poważna.

Od 20 lutego 2021 r. obowiązuje nowy cennik kosztów egzekucyjnych, naliczanych w postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Dotknie on w głównej mierze tych, którzy mają niewielkie zadłużenia.

Zdaniem naszej redakcji, zmiany w ustawie egzekucyjnej zmniejszą ilość tytułów wykonawczych, wystawianych w związku z niezapłaconymi mandatami kredytowanymi. Tym samym, administracyjne organy egzekucyjne będą miały więcej czasu na egzekucję ważniejszych dla budżetu państwa podatków.

Obecnie urzędy skarbowe większość czasu przeznaczają na egzekwowanie mandatów.

Wierzycielem w zakresie egzekucji z wystawianych przez policję mandatów jest Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opolu.

Więcej o tym wierzycielu i mandatach znajdziesz TUTAJ

Koszty egzekucyjne rosną

Zgodnie z art. 64c. § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji opłata manipulacyjna, opłata egzekucyjna, opłata za czynności egzekucyjne i wydatki egzekucyjne stanowią koszty egzekucyjne. Koszty egzekucyjne obciążają zobowiązanego. Te zaś, od 20 lutego 2021 r., zostały mocno przemodelowane.

Wystarczy za przykład podać opłatę manipulacyjną.

Procentową opłatę manipulacyjną (1% zaległości, nie mniej niż 1,40 zł) zastąpiono opłatą stałą, która w przypadku podjęcia czynności egzekucyjnych przez urząd skarbowy wynosi 100 zł.

Ile zatem kosztuje nas usługa urzędu skarbowego w przypadku egzekucji mandatu za sto złotych?

Było: 18,00 zł

Jest: 128,00 zł

Plus wartość mandatu oczywiście. Do tego, w przypadku egzekucji z rachunku bankowego, należy doliczyć prowizję banku. Szerzej o prowizjach banku pisaliśmy w artykule:

Kosztowne obowiązki dłużnika zajętej wierzytelności? Nie dla banków

Tematyce zmian w naliczaniu kosztów egzekucyjnych poświęciliśmy odrębną analizę, którą w miarę implementacji przepisów przez organy egzekucyjne będziemy rozwijać.

Już teraz zachęcamy do lektury:

Ważne zmiany w naliczaniu kosztów egzekucyjnych

 

Nie wyczerpaliśmy tematu? Potrzebujesz więcej informacji?

Napisz do nas na kontakt@egzekutywni.pl

Bezpiecznej egzekucji życzy zespół egzekutywni.pl

 

Może to Cię zainteresuje?

14 grudnia 2023
Mój kontrahent zalega z podatkami. Otrzymałem z urzędu skarbowego zajęcie wierzytelności wynikających z niezapłaconych faktur. Kontrahent domaga się zapłaty za wykonaną usługę twierdząc, że spłacił wszystkie zaległości w urzędzie skarbowym.
05 lutego 2023
Urząd skarbowy wszczął postępowanie podatkowe? Przygotuj się na zajęcie zabezpieczające. Zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych jest dla organu podatkowego żmudnym i długotrwałym procesem. Zaczyna się już na etapie postępowania podatkowego i
23 listopada 2022
Czynności sprawdzające oraz kontrola podatkowa „pomagają” organom podatkowym ustalić wysokość zobowiązań podatkowych. Różnią się stopniem sformalizowania, celem oraz uprawnieniami organów podatkowych. W szczególności, w zakresie gromadzenia dowodów w sprawie podatkowej.

© Copyright by egzekutywni.pl

 

Serwis informacyjny z zakresu egzekucji administracyjnej. Publikacje nie mogą być traktowane jako czynności doradztwa podatkowego.