W artykule: Czy prawo podatkowe jest prawem administracyjnym? Spór o ustawę o przeciwdziałaniu COVID-19 pisaliśmy o niejednolitym orzecznictwie sądowym w zakresie powiązań prawa administracyjnego z prawem podatkowym.
Zgodnie z art. 15zzr ust. 1 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych:
W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, terminy określone w przepisach ogólnego prawa administracyjnego, których bieg nie rozpoczął się przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii wstrzymują swój bieg, zaś pozostające w toku ulegają zawieszeniu.
Zrównanie prawa podatkowego z prawem administracyjnym wiązało się z konsekwencjami w postaci zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych. Takie działania naruszały zasadę praworządności wyrażoną w art. 2 Konstytucji RP.
Sprawą zajął Naczelny Sąd Administracyjny, który uchwałą z dnia 27 marca 2023 roku (Sygn. Akt I FPS 2/22) orzekł:
Napisz do nas na kontakt@egzekutywni.pl
© Copyright by egzekutywni.pl
Serwis informacyjny z zakresu egzekucji administracyjnej. Publikacje nie mogą być traktowane jako czynności doradztwa podatkowego.