komornik, postępowanie egzekucyjne
Ustawa COVID-19 nie wstrzymuje biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych, uchwała NSA I FPS 2/22 art. 15zzr, egzek
02 kwietnia 2023

Ustawa COVID-19 nie wstrzymuje biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych

W artykule: Czy prawo podatkowe jest prawem administracyjnym? Spór o ustawę o przeciwdziałaniu COVID-19 pisaliśmy o niejednolitym orzecznictwie sądowym w zakresie powiązań prawa administracyjnego z prawem podatkowym.

Kwestią sporną pozostawał wpływ ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19 na przepisy związane z ustalaniem terminów określonych w przepisach podatkowych.

Zgodnie z art. 15zzr ust. 1 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych:

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, terminy określone w przepisach ogólnego prawa administracyjnego, których bieg nie rozpoczął się przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii wstrzymują swój bieg, zaś pozostające w toku ulegają zawieszeniu.

Zrównanie prawa podatkowego z prawem administracyjnym wiązało się z konsekwencjami w postaci zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych. Takie działania naruszały zasadę praworządności wyrażoną w art. 2 Konstytucji RP.

Sprawą zajął Naczelny Sąd Administracyjny, który uchwałą z dnia 27 marca 2023 roku (Sygn. Akt I FPS 2/22) orzekł:

Art. 15zzr ust. 1 pkt 3 ustawy COVID-19 nie dotyczy wstrzymania, rozpoczęcia i zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych.

 

 

Kłopoty z egzekucją administracyjną?

Napisz do nas na kontakt@egzekutywni.pl

Bezpiecznej egzekucji życzy zespół egzekutywni.pl

 

Może to Cię zainteresuje?

14 grudnia 2023
Mój kontrahent zalega z podatkami. Otrzymałem z urzędu skarbowego zajęcie wierzytelności wynikających z niezapłaconych faktur. Kontrahent domaga się zapłaty za wykonaną usługę twierdząc, że spłacił wszystkie zaległości w urzędzie skarbowym.
05 lutego 2023
Urząd skarbowy wszczął postępowanie podatkowe? Przygotuj się na zajęcie zabezpieczające. Zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych jest dla organu podatkowego żmudnym i długotrwałym procesem. Zaczyna się już na etapie postępowania podatkowego i
23 listopada 2022
Czynności sprawdzające oraz kontrola podatkowa „pomagają” organom podatkowym ustalić wysokość zobowiązań podatkowych. Różnią się stopniem sformalizowania, celem oraz uprawnieniami organów podatkowych. W szczególności, w zakresie gromadzenia dowodów w sprawie podatkowej.

© Copyright by egzekutywni.pl

 

Serwis informacyjny z zakresu egzekucji administracyjnej. Publikacje nie mogą być traktowane jako czynności doradztwa podatkowego.