Zgodnie z literaturą przedmiotu, jest to zespół czynności uczestników postępowania (w tym zobowiązanego) na który składają się:
czynności procesowe wynikłe w toku postępowania – inicjowane głównie przez zobowiązanego;
czynności egzekucyjne – działania organu egzekucyjnego podejmowane w celu doprowadzenia do wykonania obowiązku.
Szerzej o wszczęciu postępowania egzekucyjnego i wszczęciu egzekucji dowiesz się TUTAJ.
Należy podkreślić, że ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej u.p.e.a.) nie zezwala na prowadzenie przeciwko zobowiązanemu postępowania egzekucyjnego przez dwa różne organy egzekucyjne w tym samym czasie. Oczywiście mówimy tu o tej samej zaległości.
Przykład:
Pan Egzekutywny zalega z podatkami. Dodatkowo zapomniał o kredycie bankowym. Urząd skarbowy na podstawie własnego tytułu wykonawczego zajął Panu Egzekutywnemu rachunek bankowy. Ten sam rachunek zajął już wcześniej komornik w ramach egzekucji prowadzonej na podstawie bankowego tytułu wykonawczego.
Mamy więc sytuację, w której administracyjny organ egzekucyjny, w ramach prowadzonego postępowania egzekucyjnego, zajął rachunek bankowy, który był już wcześniej zajęty przez komornika sądowego. Doszło do zbiegu egzekucji. Komornik pierwszy dokonał zajęcia, przejmuje więc obie egzekucje, ale tylko do przedmiotu zbiegu, czyli zajętego rachunku.
Technicznie wygląda to tak:
Napisz do nas na kontakt@egzekutywni.pl
© Copyright by egzekutywni.pl
Serwis informacyjny z zakresu egzekucji administracyjnej. Publikacje nie mogą być traktowane jako czynności doradztwa podatkowego.