komornik, postępowanie egzekucyjne
Umorzenie postępowania egzekucyjnego w zbiegu egzekucji administracyjnej z sądową, Powództwo opozycyjne wniosek o umorzenie Podpowiadamy jakie korzyści zamknięcie rachunku
11 września 2020

Umorzenie postępowania egzekucyjnego w zbiegu

Pytanie od czytelnika

Czy urząd skarbowy może umorzyć postępowanie egzekucyjne, wobec stwierdzenia jego bezskuteczności, w sytuacji, gdy do jednego ze składników majątku nastąpił zbieg egzekucji z komornikiem sądowym i zbieg ten został przejęty przez sądowy organ egzekucyjny?

Czym jest w ogóle postępowanie egzekucyjne?

Zgodnie z literaturą przedmiotu, jest to zespół czynności uczestników postępowania (w tym zobowiązanego) na który składają się:

  • czynności procesowe wynikłe w toku postępowania – inicjowane głównie przez zobowiązanego;

  • czynności egzekucyjne – działania organu egzekucyjnego podejmowane w celu doprowadzenia do wykonania obowiązku.

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego następuje na wniosek wierzyciela i nie jest tożsame z wszczęciem egzekucji, czyli stosowaniem konkretnych środków egzekucyjnych.

Szerzej o wszczęciu postępowania egzekucyjnego i wszczęciu egzekucji dowiesz się TUTAJ.

Zatem, w ramach postępowania egzekucyjnego organ egzekucyjny wszczyna egzekucję poprzez zastosowanie środka egzekucyjnego.

Należy podkreślić, że ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej u.p.e.a.) nie zezwala na prowadzenie przeciwko zobowiązanemu postępowania egzekucyjnego przez dwa różne organy egzekucyjne w tym samym czasie. Oczywiście mówimy tu o tej samej zaległości.

Jak dochodzi do zbiegu egzekucji administracyjnej z sądową?

Przykład:

Pan Egzekutywny zalega z podatkami. Dodatkowo zapomniał o kredycie bankowym. Urząd skarbowy na podstawie własnego tytułu wykonawczego zajął Panu Egzekutywnemu rachunek bankowy. Ten sam rachunek zajął już wcześniej komornik w ramach egzekucji prowadzonej na podstawie bankowego tytułu wykonawczego.

Klasyczny zbieg egzekucji – nie zbieg postępowań egzekucyjnych.

Mamy więc sytuację, w której administracyjny organ egzekucyjny, w ramach prowadzonego postępowania egzekucyjnego, zajął rachunek bankowy, który był już wcześniej zajęty przez komornika sądowego. Doszło do zbiegu egzekucji. Komornik pierwszy dokonał zajęcia, przejmuje więc obie egzekucje, ale tylko do przedmiotu zbiegu, czyli zajętego rachunku.

Technicznie wygląda to tak:

 

To jest tylko część artykułu.

Jeżeli jesteś zalogowany kliknij tutaj.

Jeżeli chcesz wykupić dostęp, kliknij tutaj.

Jak możemy pomóc w Twojej egzekucji?

Napisz do nas na kontakt@egzekutywni.pl

 

Może to Cię zainteresuje?

14 grudnia 2023
Mój kontrahent zalega z podatkami. Otrzymałem z urzędu skarbowego zajęcie wierzytelności wynikających z niezapłaconych faktur. Kontrahent domaga się zapłaty za wykonaną usługę twierdząc, że spłacił wszystkie zaległości w urzędzie skarbowym.
05 lutego 2023
Urząd skarbowy wszczął postępowanie podatkowe? Przygotuj się na zajęcie zabezpieczające. Zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych jest dla organu podatkowego żmudnym i długotrwałym procesem. Zaczyna się już na etapie postępowania podatkowego i
23 listopada 2022
Czynności sprawdzające oraz kontrola podatkowa „pomagają” organom podatkowym ustalić wysokość zobowiązań podatkowych. Różnią się stopniem sformalizowania, celem oraz uprawnieniami organów podatkowych. W szczególności, w zakresie gromadzenia dowodów w sprawie podatkowej.

Czy wiesz, że...

Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji nie zezwala na prowadzenie przeciwko zobowiązanemu postępowania egzekucyjnego przez dwa różne organy egzekucyjne w tym samym czasie, do tej samej zaległości.

Organ egzekucyjny nie wysyła samego odpisu tytułu wykonawczego. Zwykle odpis tytułu dołączany jest do zajęcia wierzytelności.

Z dniem 20.02.2021 r. wejdzie w życie art. 64ca § 2 zgodnie z którym, w ponownie wszczętej egzekucji administracyjnej mogą być dochodzone koszty egzekucyjne powstałe w postępowaniu egzekucyjnym umorzonym z przyczyny określonej w art. 59 § 2 (bezskuteczność egzekucji).

© Copyright by egzekutywni.pl

 

Serwis informacyjny z zakresu egzekucji administracyjnej. Publikacje nie mogą być traktowane jako czynności doradztwa podatkowego.