Nim zadzwonisz do urzędu skarbowego skorzystaj z naszego krótkiego poradnika.
Nadpłatę w podatku dochodowym może zająć zarówno administracyjny jak i sądowy organ egzekucyjny.
W przypadku zajęcia dokonanego przez administracyjny organ egzekucyjny poproś o połączenie z komórką egzekucyjną.
W przypadku zajęcia dokonanego przez komornika sądowego dzwoń do działu rachunkowości podatkowej.
Sytuacja się komplikuje, gdy kilka organów egzekucyjnych sięga po naszą nadpłatę.
Dysponentem nadpłaty jest urząd skarbowy, który z chwilą jej zajęcia staje się dłużnikiem zajętej wierzytelności. Na nim spoczywa obowiązek zbadania, czy doszło do zbiegu egzekucji, a jeżeli tak, podjęcie działań zmierzających do ustalenia organu egzekucyjnego przejmującego zbieg.
O zbiegach egzekucji piszemy w artykule: Zbieg egzekucji – analiza zmian.
Przepisy dotyczące nadpłat podatkowych reguluje ustawa Ordynacja podatkowa (dalej O.p.).
Zgodnie z art. 72 § 1 O.p. za nadpłatę uważa się kwotę nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku.
Zgodnie natomiast z art. 76 § 1 O.p. nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu.
Art. 76 § 2a Op. wskazuje nam kolejność działań, z których wynika, że w razie zajęcia wierzytelności z tytułu nadpłaty podatku jej zaliczenie na poczet zaległości podatkowych oraz bieżących zobowiązań podatkowych ma pierwszeństwo przed realizacją zajęcia.
Z powyższych przepisów wynika, że aby doszło zajęcia nadpłaty przez administracyjny organ egzekucyjny (w tej roli zwykle występuje naczelnik urzędu skarbowego) musi on prowadzić egzekucję na podstawie tytułów wykonawczych wystawionych przez tzw. wierzycieli obcych.
Sądowy organ egzekucyjny nie ma tego problemu – nie egzekwuje zobowiązań podatkowych.
Niezapłacony mandat karny – egzekucja administracyjna prowadzona przez naczelnika urzędu skarbowego.
Niespłacona pożyczka z banku – egzekucja sądowa prowadzona przez komornika sądowego.
Zgodnie z art. 773 § 1 k.p.c. w przypadku zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej do tej samej rzeczy albo prawa majątkowego egzekucję do tej rzeczy albo prawa majątkowego prowadzi łącznie ten sądowy albo administracyjny organ egzekucyjny, który jako pierwszy dokonał zajęcia, a w razie niemożności ustalenia tego pierwszeństwa - organ egzekucyjny, który dokonał zajęcia na poczet należności w wyższej kwocie.
Zgodnie z art. 773¹ k.p.c., w wypadku zbiegu egzekucji do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw, dalszą egzekucję prowadzi komornik (...) który pierwszy wszczął egzekucję (…).
W powszechnie przyjętym orzecznictwie uznaje się, że ustawodawca miał na myśli wszczęcie egzekucji do środka, który stał się przedmiotem zbiegu egzekucji.
Podsumowując: kto pierwszy, ten lepszy.
Zgodnie z art. 895 § 1 k.p.c. egzekucja (...) należy do komornika sądu właściwości ogólnej dłużnika, przeciwko któremu toczy się postępowanie egzekucyjne, a w przypadku braku podstaw do jej oznaczenia – do komornika sądu właściwości ogólnej osoby zobowiązanej względem dłużnika. Gdy osoby takiej nie ma, egzekucja należy do komornika tego sądu, w którego okręgu znajduje się przedmiot świadczenia lub prawa.
Zgodnie z art. 1081 § 1 k.p.c. jeżeli egzekucja dotyczy alimentów lub renty mającej charakter alimentów, wniosek o wszczęcie egzekucji można zgłosić również do komornika sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela. W tej sytuacji komornik sądowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela, niezależnie od daty zajęcia nadpłaty, przejmuje zbieg egzekucji od pozostałych komorników sądowych.
Dłużnik zajętej wierzytelności (naczelnik urzędu skarbowego) przekazuje środki pieniężne organowi egzekucyjnemu, który jako pierwszy dokonał zajęcia, a w razie niemożności ustalenia tego pierwszeństwa – organowi egzekucyjnemu, który dokonał zajęcia na poczet należności w wyższej kwocie.
W przypadku zbiegu egzekucji administracyjnej i egzekucji sądowej egzekucję do tej rzeczy albo prawa majątkowego prowadzi łącznie administracyjny organ egzekucyjny (art. 773 § 2 k.p.c.).
Wyjątkiem są świadczenia alimentacyjne, rentowe i inne świadczenia powtarzające się. W tej sytuacji egzekucję łączną zawsze prowadzi sądowy organ egzekucyjny (art. 773 § 21 k.p.c.)
Organy podatkowe kierując się zasadami ogólnymi wyrażonymi w kodeksie postępowania administracyjnego (zasada szybkości i prostoty działania) starają się samodzielnie ustalić któremu z komorników pozostających w zbiegu przekazać nadpłatę.
Mamy nadzieję, że na pytanie "kto zajął nadpłatę" udało nam się odpowiedzieć :)
W pewnych przypadkach, tak. Zdecydowanie łatwiej jest jednak, gdy zadziałamy nim dojdzie do zajęcia nadpłaty.
Napisz do nas na kontakt@egzekutywni.pl
Kontakt z autorem: +48 794 960 221
Zajęcie nadpłaty dotyczy również wierzytelności przyszłych, powstałych w ciągu roku od dokonania zajęcia.
Nadpłata w podatku dochodowym podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia deklaracji. Wyjątek - deklaracja złożona elektronicznie skraca czas oczekiwania do 45 dni.
W dziale egzekucji administracyjnej urzędu skarbowego raczej nie dowiesz się o zajęciu nadpłaty przez komornika sądowego.
© Copyright by egzekutywni.pl
Serwis informacyjny z zakresu egzekucji administracyjnej. Publikacje nie mogą być traktowane jako czynności doradztwa podatkowego.