Nie w każdym przypadku.
Bywają takie przypadki.
Jak wynika z art. 26 § 5 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej u.p.e.a.)
Dzieje się tak dlatego, że większość zajęć wierzytelności kierowana jest do banków. Takie zajęcia wysyłane są elektronicznie za pośrednictwem systemu OGNIVO, który pośredniczy w komunikacji organów egzekucyjnych z bankami.
Co do zasady, zawiadomienie o zajęciu bank otrzyma tego samego dnia. Zobowiązany zaś, może spodziewać się listu z urzędu dopiero po kilku dniach.
Pracownik organu egzekucyjnego może doręczyć go nam osobiście w siedzibie urzędu, lub jakimkolwiek innym miejscu, w którym nas zastanie. Zwykle jednak odpis tytułu wykonawczego wysyłany jest pocztą.
W razie niemożności doręczenia pisma adresatowi pismo doręcza się dorosłemu domownikowi, sąsiadowi, dozorcy domu, jeżeli osoby te zobowiązały się oddać pismo adresatowi. W przypadku niemożności doręczenia pisma przez operatora pocztowego we wskazany sposób pismo przechowuje się przez okres czternastu dni w placówce pocztowej. Nieodebrane w tym czasie pismo uważa się za doręczone.
Jest to tzw. fikcja prawna doręczenia, która oznacza, że sam upływ ww. terminu powoduje uznanie przesyłki za skutecznie doręczoną.
W kontrolowanym postępowaniu okoliczność istotną dla sprawy stanowił fakt niedoręczenia zobowiązanemu odpisu tytułu wykonawczego, co zostało zresztą wprost stwierdzone przez Dyrektora Izby Skarbowej w postanowieniu z dnia 29 stycznia 2010 r. Doręczenie zobowiązanemu odpisu tytułu wykonawczego ma istotne znaczenie proceduralne, ponieważ zgodnie z art. 26 § 5 pkt 1 u.p.e.a. dopiero z chwilą skutecznego dokonania powyższej czynności procesowej dochodzi do wszczęcia egzekucji administracyjnej (…) rozpoznając wniosek skarżącego w przedmiocie umorzenia postępowania egzekucyjnego (ówcześnie Dyrektor Izby Skarbowej – przyp. aut.) powinien on przede wszystkim rozważyć skutki wskazanego zdarzenia w odniesieniu do dopuszczalności samej egzekucji - Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26.06.2012 r. sygn. akt II FSK 2545/10.
Nie jest on istotny w przypadku, gdy odpis tytułu wykonawczego odbiera zobowiązany z rąk pracownika organu egzekucyjnego. Miejscem odbioru może być choćby budynek urzędu skarbowego. Z reguły jednak odpis tytułu wykonawczego, wysyłany jest za pośrednictwem operatora pocztowego na adres wskazany w tytule wykonawczym.
Tak więc nie może to być adres korespondencyjny ustanowiony przez podatnika (brany pod uwagę przez wierzyciela na etapie wysyłania upomnienia) tylko, zgodnie z art. 22 § 2 u.p.e.a, miejsce jego zamieszkania.
Cytując wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 20.11.2014 r. (sygn. akt I SA/Wr 666/14):
Należy wskazać, że adres korespondencyjny nie spełnia wymogów adresu zamieszkania, stosownie do art. 42 § 1 Kpa, który stanowi, że pisma doręcza się osobom fizycznym w ich mieszkaniu lub miejscu pracy. (…) Skierowanie tytułów wykonawczych na adres do korespondencji było jednak wykluczone, gdyż doręczenie odpisów tytułów wykonawczych to pierwsza czynność w sprawie, która wszczyna postępowanie. Dopiero od wszczęcia egzekucji możliwe jest zgłoszenie przez stronę postępowania adresu innego niż adres zamieszkania.
Zgodnie z dodanym ustawą zmieniającą art. 22 § 3b u.p.e.a.
Zgodnie natomiast z art. 36 § 3 u.p.e.a.
W przypadku niewykonania w całości obowiązku podlegającego egzekucji administracyjnej zobowiązany ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić o zmianie adresu miejsca zamieszkania lub siedziby:
wierzyciela – po doręczeniu upomnienia;
organ egzekucyjny – po doręczeniu odpisu tytułu wykonawczego.
I dalej:
Chce rozwiązać problem "wędrujących podatników", których częste zmiany miejsca zamieszkania uniemożliwiały prawidłowe wszczęcie egzekucji, jak również prowadzenie wszczętych postępowań przez właściwy miejscowo organ egzekucyjny.
O innych zmianach dotyczących postępowania egzekucyjnego dowiesz się z artykułu:
Napisz do nas na kontakt@egzekutywni.pl
Kontakt z autorem: +48 794 960 221
Większość banków zautomatyzowało proces zajęcia rachunku. Po kilku minutach od zajęcia bank blokuje rachunek zobowiązanego.
Upomnienie wzywające do zapłaty możemy otrzymać na zgłoszony adres korespondencyjny. Odpis tytułu wykonawczego już niekoniecznie.
Mimo informacji z banku o blokadzie rachunku, formalnie egzekucja nie została jeszcze wszczęta. Urząd skarbowy musi doręczyć nam odpis tytułu wykonawczego.
© Copyright by egzekutywni.pl
Serwis informacyjny z zakresu egzekucji administracyjnej. Publikacje nie mogą być traktowane jako czynności doradztwa podatkowego.