komornik, postępowanie egzekucyjne
najnowsze nowe duże zmiany ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, technika egzekucji, egzekucja z pieniędzy, rachunku bankowego, ruchomości, odpowiedzialność porządkowa
11 lipca 2020

Przegląd zmian w ustawie egzekucyjnej Część II 

Z dniem 30 lipca 2020 r. wchodzi w życie większość zmian zawartych w ustawie z dnia 11 września 2019 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw.

Zmian jest dużo i są na tyle istotne, że pracownicy komórek egzekucyjnych będą zmuszeni uczyć się ustawy na nowo.

Przegląd zmian w ustawie egzekucyjnej postanowiliśmy podzielić na dwie części.

Część pierwszą znajdziesz tutaj...

Część II

Elementy techniki egzekucji


Dobrowolna zapłata

Art. 67e § 1 i 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej u.p.e.a.) dobrowolna zapłata organowi egzekucyjnemu egzekwowanej należności nie stanowi egzekucji z pieniędzy.

Oznacza to, że nie może być traktowana jako środek egzekucyjny.

Zapłaty można dokonać organowi egzekucyjnemu gotówką, lub bezgotówkowo - w siedzibie organu egzekucyjnego, jeżeli po stronie tego organu istnieją warunki techniczne.

Z uzasadnienia przepisów wynika, że zapłata może być dokonana przez zobowiązanego, małżonka zobowiązanego, aktualnego właściciela rzeczy lub prawa majątkowego obciążonego hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym albo inny podmiot działający na rzecz zobowiązanego.

Egzekucja z pieniędzy

Regulacje dotyczące tego środka egzekucyjnego znalazły się w dodanym Rozdziale 1a Działu II ustawy egzekucyjnej.

Organ egzekucyjny stosuje egzekucję z pieniędzy poza siedzibą tego organu poprzez:

  • ustne wezwanie zobowiązanego do zapłaty egzekwowanej należności, odsetek, kosztów upomnienia i kosztów egzekucyjnych,
  • pobranie od zobowiązanego tych należności.

Pobranie należności może odbywać się gotówką lub bezgotówkowo przy użycia terminala płatniczego.

Egzekucja z pieniędzy jest zastosowana z chwilą wystawienia pokwitowania pobrania.

Egzekucja z rachunku bankowego

Zmiany w zakresie tego środka egzekucyjnego obowiązywać będą od 30.10.2020 r.

Art. 80 u.p.e.a. - Bank ma obowiązek nie później niż w terminie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia zawiadomić o przeszkodzie w dokonaniu wpłaty, w tym również o nieprowadzeniu rachunku bankowego.

Zajęcie wierzytelności obejmuje również środki pieniężne, które zostały wpłacone na inny rachunek, otwarty po dokonaniu zajęcia.

Nowe regulacje dotyczące wyłączeń kwot pochodzących ze środków pochodzących ze świadczeń alimentacyjnych, dodatków rodzinnych, z pomocy społecznej itd.

Uregulowano przepisy dotyczące zajęcia rachunku bankowego prowadzonego w walucie obcej - bank przekazuje organowi egzekucyjnemu środki pieniężne w złotych przeliczone według kursu kupna tej waluty, ogłoszonego przez NBP w dniu przekazania środków.

Wprowadzono elektronizację zajęć wierzytelności z rachunków bankowych prowadzonych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe.


Egzekucja z ruchomości

Nowe przepisy mają zastosowanie do egzekucji z ruchomości wszczętych po dniu wejścia w życie zmian. Zajęcia ruchomości sprzed wejścia w życie nowych przepisów będą kontynuowane na podstawie przepisów dotychczasowych.

Art. 37c u.p.e.a. Doprecyzowano skutki prawne rozporządzenia rzeczą lub prawem majątkowym po ich zajęciu.

W przypadku rozporządzenia zajętą rzeczą lub prawem majątkowym, możliwe jest kontynuowanie egzekucji, jakby do rozporządzenia w ogóle nie doszło. Nabywca rzeczy lub prawa majątkowego może uczestniczyć w egzekucji z tej rzeczy lub prawa majątkowego na prawach zobowiązanego.

Wprowadzono również możliwość egzekucji z rzeczy lub prawa majątkowego, gdy rozporządzenie przez zobowiązanego wynika z czynności prawnej zawartej jeszcze przed zajęciem.

Nowa regulacja

Obciążanie rzeczy lub prawa majątkowego przez zobowiązanego po ich zajęciu jest nieważne, a zabezpieczona wierzytelność nie korzysta z pierwszeństwa zaspokojenia przewidzianego dla należności pieniężnych zabezpieczonych zastawem lub hipoteką.

Doprecyzowano, że zajęcia ruchomości dokonuje organ egzekucyjny a nie poborca skarbowy.

Art. 97 u.p.e.a. - Ruchomość stanowiąca współwłasność:

Egzekucję z ułamkowej części ruchomości stanowiącej współwłasność zobowiązanego prowadzi się w sposób przewidziany dla egzekucji z ruchomości, lecz sprzedaży podlega wyłącznie udział zobowiązanego we współwłasności.

Organ egzekucyjny może sprzedać całą ruchomość, której współwłaścicielem jest zobowiązany, jeżeli pozostali współwłaściciele wyrażą zgodę na jej sprzedaż. Organ egzekucyjny przekazuje pozostałym właścicielom środki pieniężne odpowiadające im udziałom.

Wprowadzono możliwość zajęcia ruchomości „zza biurka” na podstawie dostępnych rejestrów. Odpis protokołu zajęcia doręcza się zobowiązanemu.

Organ egzekucyjny może wezwać zobowiązanego do okazania ruchomości zajętej w powyższy sposób, lub wskazania miejsca jej przechowywania w terminie wyznaczonym przez organ, nie krótszym niż 3 dni pod rygorem nałożenia kary pieniężnej.

Zrezygnowano z obowiązku szacowania przez biegłego skarbowego wartości zajętych maszyn i innych urządzeń produkcyjnych oraz środków transportu.

Jeżeli zobowiązany nie zgadza się z oszacowaniem dokonanym przez biegłego skarbowego, może w terminie 7 dni wystąpić do organu egzekucyjnego z wnioskiem o dokonanie tego oszacowania przez biegłego sądowego.

Zobowiązany może złożyć wniosek o wyrażenie zgody na sprzedaż przez niego zajętej ruchomości.

Wniosek o wyrażenie zgody na sprzedaż zajętej ruchomości może zostać złożony na każdym etapie egzekucji z ruchomości.

Organ egzekucyjny wydaje postanowienie w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż ruchomości w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Sprzedaż przez zobowiązanego zajętej ruchomości zgodnie z postanowieniem organu egzekucyjnego nie stanowi sprzedaży egzekucyjnej - nie są naliczane koszty egzekucyjne związane ze sprzedażą.

Art. 105 u.p.e.a. - Wprowadzono możliwość wybrania formy przeprowadzenia licytacji odrębnie dla każdego z dwóch terminów licytacji.

Wprowadzono obowiązek zamieszczania obwieszczenia o licytacji w BIP na stronie urzędu obsługującego organ egzekucyjny.

Wprowadzono zmianę dotyczącą liczby uczestników. Licytacja dochodzi do skutku, gdy weźmie w niej udział przynajmniej jeden licytant, który zaoferował co najmniej cenę wywołania.

Licytacja elektroniczna

Art. 107e u.p.e.a. - Licytacja elektroniczna odbywa się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego prowadzonego przez podmiot wybrany przez organ egzekucyjny i zgodnie z warunkami określonymi w regulaminie tego podmiotu (Allegro)

Przyjęto, że przy sprzedaży z wolnej ręki ruchomość będzie sprzedawana po cenie nie niższej od 1/10 wartości szacunkowej ruchomości.

Odpowiedzialność porządkowa

Art. 168d § 1 u.p.e.a. Wprowadzono możliwość nałożenia kary porządkowej na osobę, która odmawia udzielnie informacji również wierzycielowi.

Karę porządkową można również nałożyć na zobowiązanego, który nie zawiadomił organu egzekucyjnego o:

  • zmianie adresu miejsca zamieszkania lub siedziby,
  • zajęciu przez inny organ egzekucyjny ruchomości oraz prawa majątkowego,
  • nie okazał zajętej ruchomości lub nie wskazał miejsca jej przechowywania na wezwanie organu egzekucyjnego.

 

Dodano art. 168ea u.p.e.a., zgodnie z którym w przypadku osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobności prawnej, karę pieniężną nakłada się na pracownika bezpośrednio odpowiedzialnego za odpowiednio udzielenie informacji lub wyjaśnień albo realizacje zajęcia, a w przypadku braku takiego pracownika na kierownika, członka zarządu w spółce prawa handlowego, wspólnika w spółce cywilnej.

 

Nasza redakcja będzie starała się na bieżąco aktualizować treści wcześniejszych artykułów pod kątem zgodności z wchodzącymi w życie przepisami. 

Nie wyczerpaliśmy tematu? Potrzebujesz więcej informacji?

Napisz do nas na kontakt@egzekutywni.pl

Bezpiecznej egzekucji życzy zespół egzekutywni.pl

 

 

Może to Cię zainteresuje?

14 grudnia 2023
Mój kontrahent zalega z podatkami. Otrzymałem z urzędu skarbowego zajęcie wierzytelności wynikających z niezapłaconych faktur. Kontrahent domaga się zapłaty za wykonaną usługę twierdząc, że spłacił wszystkie zaległości w urzędzie skarbowym.
05 lutego 2023
Urząd skarbowy wszczął postępowanie podatkowe? Przygotuj się na zajęcie zabezpieczające. Zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych jest dla organu podatkowego żmudnym i długotrwałym procesem. Zaczyna się już na etapie postępowania podatkowego i
23 listopada 2022
Czynności sprawdzające oraz kontrola podatkowa „pomagają” organom podatkowym ustalić wysokość zobowiązań podatkowych. Różnią się stopniem sformalizowania, celem oraz uprawnieniami organów podatkowych. W szczególności, w zakresie gromadzenia dowodów w sprawie podatkowej.

© Copyright by egzekutywni.pl

 

Serwis informacyjny z zakresu egzekucji administracyjnej. Publikacje nie mogą być traktowane jako czynności doradztwa podatkowego.