Pytanie od czytelnika
Zgodnie z art. 56 § 3 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej u.p.e.a.) organ egzekucyjny wydaje postanowienie o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego. Na postanowienie organu egzekucyjnego o zawieszeniu lub odmowie zawieszenia postępowania egzekucyjnego służy zażalenie. Z kolei stosownie do art. 57 § 1 u.p.e.a. organ egzekucyjny podejmuje zawieszone postępowanie egzekucyjne po ustaniu przyczyny zawieszenia, zawiadamiając o tym zobowiązanego. Jednocześnie organ egzekucyjny przystępuje do czynności egzekucyjnych.
Najmniej pracochłonne dla organu egzekucyjnego jest wygenerowanie z systemu zawiadomienia o wznowieniu realizacji zajęcia, które kierowane jest do banku. Zobowiązany dowiaduje się o tym fakcie niejako przy okazji.
To błąd.
Jak wskazują sądy administracyjne, skoro przepisy ustawy egzekucyjnej nakazują informować o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego w formie postanowienia, to koniecznym jest wydanie postanowienia, w sytuacji ustania przyczyny zawieszenia postępowania egzekucyjnego.
Zdaniem sądów, żaden przepis ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, czy też odpowiednio stosowane przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, nie przewiduje podjęcia zawieszonego postępowania bez wydania postanowienia w tym przedmiocie, a tym bardziej poprzez dokonanie określonej czynności w trakcie zawieszonego postępowania (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12.02.2014r., sygn. akt II FSK 613/12, oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 18.03.2015r., sygn. akt I SA/Sz 1341/14)
Warto również zwrócić uwagę na art. 17 § 1 u.p.e.a. zgodnie z którym, o ile przepisy niniejszej ustawy nie stanowią inaczej, rozstrzygnięcie i zajmowane przez organ egzekucyjny lub wierzyciela stanowisko w sprawach dotyczących postępowania egzekucyjnego następuje w formie postanowienia.
Każde postanowienie organu egzekucyjnego powinno odpowiadać wymogom określonym w art. 124 § 1 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego. Wymieniane przez ustawę elementy niezbędne to:
Z wydaniem postanowienia bezpośrednio związany jest również art. 9 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego, zgodnie z którym organy administracji publicznej są obowiązane do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego.
W pierwszej kolejności czytelnik powinien zaskarżyć czynność organu egzekucyjnego
Skarga na czynność egzekucyjną organu egzekucyjnego
Uzasadniając skargę można powołać się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 06.04.2017 r. sygn. akt II GSK 5131/16, w którym sąd wskazał:
nie można przecież wykluczyć, że strona po powzięciu wiadomości o kontynuacji egzekucji podjęłaby działania, które pozwoliłyby jej na uniknięcie zastosowania kolejnego środka egzekucyjnego.
Pomocne również okażą się zasady ogólne o których szerzej piszemy w art.:
Zasady ogólne - czyli trochę poezji w sztywnych ramach procedur egzekucyjnych
Konsekwencją nieprawidłowego zawiadomienia o podjęciu zawieszonego postępowania może być powrót do stanu wyjściowego.
Przykładowo, jeżeli w wyniku podjęcia egzekucji bank przekazał organowi egzekucyjnemu środki pieniężne, organ powinien je zwrócić na rachunek czytelnika.
Dodatkowo, organ egzekucyjny mógł przecież podjąć inne czynności egzekucyjne, choćby zajęcie rachunku w innym banku. Takie zajęcie również nie powinno być uznane za skuteczne.
Przydatne informacje znajdą Państwo w artykule:
Obraza przepisów prawa materialnego, czyli o co potyka się naczelnik urzędu.
Napisz do nas na kontakt@egzekutywni.pl
Kontakt z autorem: +48 794 960 221
Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji nie przyznaje zobowiązanemu prawa do zgłoszenia wniosku o zawieszenie postępowania egzekucyjnego.
Bank nie może zablokować nam wszystkich środków pieniężnych. W każdym miesiącu chroni nas kwota wolna od zajęcia.
O zajęciu rachunku bankowego dowiemy się od banku, który zablokuje nasz rachunek. Zawiadomienie o zajęciu urząd skarbowy wyśle do nas dopiero po kilku dniach.
© Copyright by egzekutywni.pl
Serwis informacyjny z zakresu egzekucji administracyjnej. Publikacje nie mogą być traktowane jako czynności doradztwa podatkowego.