komornik, postępowanie egzekucyjne
Organ rekwizycyjny w egzekucji administracyjnej Gospodarzem postępowania pozostaje organ właściwy miejscu zamieszkania lub siedziby zobowiązanego Chcesz wiedzieć więcej? egzekutywni
30 lipca 2020

Organ rekwizycyjny w egzekucji administracyjnej

Kim jest organ rekwizycyjny w egzekucji administracyjnej?

Organ rekwizycyjny to organ egzekucyjny działający w imieniu innego organu egzekucyjnego.

Co jest powodem angażowania kilku organów egzekucyjnych w tej samej sprawie?

Zdarzają się sytuacje w których miejsce zamieszkania zobowiązanego przynależy terytorialnie do właściwości innego organu egzekucyjnego niż miejsce, w którym posiada on część swojego majątku. Procedurę postępowania w takich przypadkach określa art. 31 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, zgodnie z którym

organ egzekucyjny zleca organowi rekwizycyjnemu wykonanie czynności egzekucyjnych w zakresie tych składników majątku zobowiązanego, które znajdują się na terenie działania organu rekwizycyjnego.

Gospodarzem postępowania egzekucyjnego nadal pozostaje organ właściwy miejscu zamieszkania lub siedziby zobowiązanego.

Chcąc skorzystać ze swych uprawnień, organ zlecający sporządza odpis tytułu wykonawczego. Określa w nim cel i rodzaj egzekucji (np. prowadzenie egzekucji z pieniędzy, ze składników majątkowych) oraz kwotowy zakres działania.
Pracownikiem bezpośrednio wykonującym zlecenie rekwizycyjne jest egzekutor organu rekwizycyjnego. Jego zadaniem jest udanie się pod wskazany w zleceniu adres, celem przystąpienia do czynności egzekucyjnych zgodnych z zakresem zlecenia rekwizycyjnego.

Pracownik organu rekwizycyjnego wykonuje jedynie czynności techniczne. Skutki jego działań obciążają gospodarza postępowania egzekucyjnego, wykonywane są bowiem w jego imieniu.

Warto w tym miejscu podkreślić, że sprawowanie nadzoru nad egzekucją administracyjną również odbywa się zgodnie z właściwością miejscową organów nadzoru. Oznacza to, że organ ten będzie uprawniony do nadzoru nad całością egzekucji tylko w takim przypadku, w którym zarówno organ egzekucyjny, jak i organ rekwizycyjny znajdują się na terenie działania tej samej Izby Administracji Skarbowej.

 

Chcesz wiedzieć więcej o egzekucji administracyjnej?

Napisz do nas na kontakt@egzekutywni.pl

Bezpiecznej egzekucji życzy zespół egzekutywni.pl

 

Kontakt z autorem: +48 794 960 221

Może to Cię zainteresuje?

14 grudnia 2023
Mój kontrahent zalega z podatkami. Otrzymałem z urzędu skarbowego zajęcie wierzytelności wynikających z niezapłaconych faktur. Kontrahent domaga się zapłaty za wykonaną usługę twierdząc, że spłacił wszystkie zaległości w urzędzie skarbowym.
05 lutego 2023
Urząd skarbowy wszczął postępowanie podatkowe? Przygotuj się na zajęcie zabezpieczające. Zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych jest dla organu podatkowego żmudnym i długotrwałym procesem. Zaczyna się już na etapie postępowania podatkowego i
23 listopada 2022
Czynności sprawdzające oraz kontrola podatkowa „pomagają” organom podatkowym ustalić wysokość zobowiązań podatkowych. Różnią się stopniem sformalizowania, celem oraz uprawnieniami organów podatkowych. W szczególności, w zakresie gromadzenia dowodów w sprawie podatkowej.

Czy wiesz, że...

Egzekutor wykonując czynności w terenie zawsze musi okazać legitymację służbową oraz upoważnienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Egzekutor organu rekwizycyjnego wykonuje jedynie działania "techniczne", zgodne ze zleceniem rekwizycyjnym.

Legitymacja służbowa może mieć formę "książeczki" w której corocznie aktualizowana jest data ważności, lub też  laminowanego identyfikatora.

© Copyright by egzekutywni.pl

 

Serwis informacyjny z zakresu egzekucji administracyjnej. Publikacje nie mogą być traktowane jako czynności doradztwa podatkowego.