komornik, postępowanie egzekucyjne
Jakie usługi podlegają odmiejscowieniu urzędów skarbowych? centra obsługi wystawianie zaświadczeń obsługa deklaracji przyjmowanie podań właściwość miejscowa e-Urząd Skarbowy
06 grudnia 2022

Odmiejscowienie urzędów skarbowych

Pierwszego września 2022 roku weszło w życie zarządzenie Ministra Finansów, wprowadzające w urzędach skarbowych możliwość świadczenia usług odmiejscowionych.

Jakie usługi podlegają odmiejscowieniu urzędów skarbowych?

Odmiejscowienie dotyczy podstawowej obsługi klienta polegające na:

  • udzielaniu informacji,
  • wystawianiu zaświadczeń,
  • przyjmowaniu deklaracji w formie papierowej.
     

Zadania z zakresu odmiejscowienia urzędów skarbowych realizują tzw. centra obsługi.

Czym są centra obsługi w urzędach skarbowych?

Rola centrów obsługi wynika z art. 29 ustawy z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej. Zgodnie z powołanym przepisem, obsługa i wsparcie realizowane w centrum obsługi polegają na:

  • przyjmowaniu podań i deklaracji,
  • wydawaniu zaświadczeń oraz udzielaniu wyjaśnień w zakresie przepisów prawa podatkowego,
  • udzielaniu informacji w zakresie sposobu wypełniania zeznań i deklaracji podatkowych;
  • zapewnieniu stanowiska komputerowego z dostępem do e-Urzędu Skarbowego;
  • informowaniu o danych kontaktowych właściwych organów wraz ze wskazaniem zakresu ich kompetencji.

Zadania polegające na przyjmowaniu podań i deklaracji, wydawaniu zaświadczeń, oraz udzielaniu wyjaśnień w zakresie przepisów prawa podatkowego, wykonywane są w każdym centrum obsługi, niezależnie od terytorialnego zasięgu działania naczelnika urzędu skarbowego.

Obsługa i wsparcie realizowane w centrum obsługi nie obejmują sporządzania pism, opinii, zeznań oraz deklaracji podatkowych.

Wystawianie zaświadczeń

Zaświadczenie jest szczególną formą udzielenia informacji. Przy użyciu globalnego dostępu do danych podatników, dowolny urząd skarbowy ma techniczne możliwości pozwalające udzielić podatnikowi informacji o jego rozliczeniach, oraz wystawić mu zaświadczenie.

Obsługa deklaracji

Dowolny urząd skarbowy ma obowiązek przyjąć od podatnika deklarację podatkową. Urząd skarbowy powinien przy tym dopilnować, by adresatem deklaracji (wskazywanym przez podatnika na formularzu) był urząd właściwy miejscowo do obsługi deklaracji. Urząd działający jako centrum obsługi przyjmuje deklarację, wprowadza ją do systemu a następnie przekazuje właściwemu urzędowi.

Przyjmowanie podań

W zadaniach centrum obsługi wymienione jest także przyjmowanie podań.
W przypadkach innych niż wystawienie zaświadczenia i obsługa deklaracji, podanie podlega przekazaniu do organu właściwego merytorycznie do jego rozpatrzenia.
Warto podkreślić, że każdy urząd skarbowy ma obowiązek przyjęcia podania lub deklaracji. Nawet jeśli dokument zawiera błędy albo obsługa danego dokumentu nie należy do zakresu właściwości danego urzędu. Pozostaje to w zgodzie z art. 170 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym:

Jeżeli organ podatkowy, do którego podanie wniesiono, jest niewłaściwy w sprawie, powinien niezwłocznie przekazać je organowi właściwemu, zawiadamiając o tym wnoszącego podanie.

Właściwość miejscowa

Odmiejscowienie urzędów skarbowych nie wpływa na właściwość miejscową do prowadzenia działań z zakresu:

 

e-Urząd Skarbowy

W kontekście wystawiania zaświadczeń, warto również wspomnieć o uruchomieniu usług wydawania zaświadczeń on-line, za pośrednictwem platformy e-Urząd Skarbowy.

Obecnie w e-Urzędzie Skarbowym dostępne są usługi z zakresu:

  • zaświadczeń o niezaleganiu lub stanie zaległości w podatkach,
  • zaświadczeń o dochodach,
  • zaświadczeń o wysokości dochodu i składkach,
  • aktualizacji danych (druk ZAP-3),
  • wniosków o stwierdzenie nadpłaty,
  • czynnego żalu,
  • wniosku o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań,
  • zawiadomień o zapłacie należności kontrahentowi, który na dzień wykonania płatności nie figurował w wykazie podmiotów VAT lub na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie (druk ZAW-NR),
  • wyjaśnienia przeznaczenia wpłaty,
  • złożenia pełnomocnictwa (druk UPL-1)

Istnieje również możliwość składania tzw pism ogólnych, co w praktyce ułatwia komunikację z urzędami.

Dlaczego e-Urząd Skarbowy nie cieszy się popularnością?

Korzystanie z serwisu wymaga wyrażenia zgody na otrzymywanie korespondencji w postaci elektronicznej. W tym wezwań i upomnień. Nie wszystkim podatnikom jest to na rękę.

 

Interesują Cię zagadnienia z zakresu egzekucji administracyjnej? 

Napisz do nas na kontakt@egzekutywni.pl

Bezpiecznej egzekucji życzy zespół egzekutywni.pl

 

Może to Cię zainteresuje?

14 grudnia 2023
Mój kontrahent zalega z podatkami. Otrzymałem z urzędu skarbowego zajęcie wierzytelności wynikających z niezapłaconych faktur. Kontrahent domaga się zapłaty za wykonaną usługę twierdząc, że spłacił wszystkie zaległości w urzędzie skarbowym.
05 lutego 2023
Urząd skarbowy wszczął postępowanie podatkowe? Przygotuj się na zajęcie zabezpieczające. Zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych jest dla organu podatkowego żmudnym i długotrwałym procesem. Zaczyna się już na etapie postępowania podatkowego i
23 listopada 2022
Czynności sprawdzające oraz kontrola podatkowa „pomagają” organom podatkowym ustalić wysokość zobowiązań podatkowych. Różnią się stopniem sformalizowania, celem oraz uprawnieniami organów podatkowych. W szczególności, w zakresie gromadzenia dowodów w sprawie podatkowej.

© Copyright by egzekutywni.pl

 

Serwis informacyjny z zakresu egzekucji administracyjnej. Publikacje nie mogą być traktowane jako czynności doradztwa podatkowego.