komornik, postępowanie egzekucyjne
Zmiany w ustawie egzekucyjnej, nowa egzekucja z pieniędzy, pobranie na kwitariusz poza siedzibą urzędu organu egzekucyjnego, egzekutor i koszty Bezpieczna egzekucja egzekutywni.pl
26 lipca 2020

Nowa Egzekucja z pieniędzy

Od 30 lipca 2020 r. organ egzekucyjny będzie stosował egzekucję z pieniędzy wyłącznie poza siedzibą urzędu.

Co to oznacza w praktyce?

Egzekutorzy przestaną namawiać nas do spłaty zaległości w siedzibie organu egzekucyjnego, choć nadal będzie istniała taka możliwość.

Dlaczego?

Jak zwykle, chodzi o pieniądze.

Do tej pory, niezależnie od miejsca zapłaty, pobranie należności przez egzekutora wiązało się z przyznaniem prowizji dla organu egzekucyjnego.

Co się zmieniło?

Ustawą z dnia 11 września 2019 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Poz. 2070, z późn. zm.) znowelizowano przepisy Działu II ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej u.p.e.a.) poprzez dodanie Rozdziału 1A zatytułowanego Egzekucja z pieniędzy.

Zgodnie z art. 71 d § 1 u.p.e.a. organ egzekucyjny będzie stosował egzekucje z pieniędzy wyłącznie poza siedzibą organu egzekucyjnego.

Zgodnie natomiast z art. 67e. § 1 u.p.e.a. zapłaty należności pieniężnej, odsetek z tytułu niezapłacenia jej w terminie, kosztów upomnienia i kosztów egzekucyjnych organowi egzekucyjnemu można dokonać gotówką lub bezgotówkowo. Zapłaty bezgotówkowo można dokonać w siedzibie organu egzekucyjnego, jeżeli po stronie tego organu istnieją warunki techniczne.

Co ważne, dobrowolna zapłata organowi egzekucyjnemu nie stanowi egzekucji z pieniędzy.

Więcej o egzekucji z pieniędzy:

Egzekucja administracyjna z pieniędzy

Koszty egzekucyjne

Jak zaoszczędzić na kosztach egzekucyjnych?

 

Nie wyczerpaliśmy tematu? Potrzebujesz więcej informacji?

Napisz do nas na kontakt@egzekutywni.pl

Bezpiecznej egzekucji życzy zespół egzekutywni.pl

 

Może to Cię zainteresuje?

14 grudnia 2023
Mój kontrahent zalega z podatkami. Otrzymałem z urzędu skarbowego zajęcie wierzytelności wynikających z niezapłaconych faktur. Kontrahent domaga się zapłaty za wykonaną usługę twierdząc, że spłacił wszystkie zaległości w urzędzie skarbowym.
05 lutego 2023
Urząd skarbowy wszczął postępowanie podatkowe? Przygotuj się na zajęcie zabezpieczające. Zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych jest dla organu podatkowego żmudnym i długotrwałym procesem. Zaczyna się już na etapie postępowania podatkowego i
23 listopada 2022
Czynności sprawdzające oraz kontrola podatkowa „pomagają” organom podatkowym ustalić wysokość zobowiązań podatkowych. Różnią się stopniem sformalizowania, celem oraz uprawnieniami organów podatkowych. W szczególności, w zakresie gromadzenia dowodów w sprawie podatkowej.

© Copyright by egzekutywni.pl

 

Serwis informacyjny z zakresu egzekucji administracyjnej. Publikacje nie mogą być traktowane jako czynności doradztwa podatkowego.