Trochę teorii...
Definicję legalną dłużnika zajętej wierzytelności znajdziemy w art. 1a pkt 3 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji zgodnie z którą:
W postępowaniu egzekucyjnym w administracji dłużnikiem zajętej wierzytelności jest więc każda osoba (fizyczna, prawna, nieposiadająca osobowości prawnej) zobligowana do spełnienia świadczenia pieniężnego należnego zobowiązanemu.
Wpłata dłużnika zajętej wierzytelności do organu egzekucyjnego wywołuje ten sam skutek, co wpłata zobowiązanego do rąk wierzyciela.
Obowiązek naliczenia odsetek
Jak okazuje się w praktyce, z tym obowiązkiem mają kłopoty nawet drobne biura rachunkowe. Nie każda zaległość "procentuje." Trzeba więc uważnie czytać zawiadomienie o zajęciu.
O trudnej roli dłużnika zajętej wierzytelności przekonujemy się na co dzień. Do naszej redakcji wpływają pytania typu:
bank prowadzący rachunek zobowiązanego,
dom maklerski,
pracodawca zobowiązanego,
tzw. inny dłużnik zobowiązanego.
Charakterystyczną cechą zawiadomienia jest wezwanie do przekazania wierzytelności na rachunek organu egzekucyjnego.
Nie warto ignorować takiego zawiadomienia.
Zgodnie z art. 71a § 1 u.p.e.a. organy egzekucyjne uprawnione są do przeprowadzania u dłużników zajętej wierzytelności, z wyłączeniem banków, kontroli prawidłowości realizacji zastosowanego środka egzekucyjnego.
Nim to jednak nastąpi, organ egzekucyjny wyśle dłużnikowi zajętej wierzytelności ponaglenie.
Kontrolę dłużnika zajętej wierzytelności przeprowadza właściwy miejscowo (dla siedziby dłużnika) organ egzekucyjny. Jej następstwem może być wystawienie na niego tytułu wykonawczego. Tym sposobem dłużnik zajętej wierzytelności sam może stać się zobowiązanym.
W praktyce zdarza się jednak, że organ egzekucyjny przeprowadzający kontrolę ogranicza się jedynie do sporządzenia notatki typu:
Dłużnik zajętej wierzytelności oświadczył, że nie uregulował zobowiązań wynikających z faktur .... z powodu braku płynności finansowej. Nie unika spłaty, zamierza uregulować zobowiązanie na konto organu egzekucyjnego po odzyskaniu płynności finansowej.
Dodajmy, że takie postanowienie dłużnik zajętej wierzytelności może zażalić. Dopiero prawomocne postanowienie w sprawie określenia wysokości nieprzekazanej kwoty uprawnia organ egzekucyjny do wystawienia tytułu wykonawczego.
Komu płacić? organowi egzekucyjnemu, który straszy nas odpowiedzialnością porządkową, czy cesjonariuszowi?
A może nie płacić, tylko zawiadomić strony o zaistniałej sytuacji?
A co w przypadku zbiegu egzekucji administracyjnych?
A co w przypadku zbiegu egzekucji administracyjnej z sądową?
W przypadku tego typu pytań wiedza praktyczna wydaje się być nieoceniona.
Na stronach naszej Poradni publikujemy odpowiedzi na tak postawione pytania.
Kontakt z autorem: +48 794 960 221
Dłużnikiem zajętej wierzytelności może zostać: bank, pracodawca, zakład emerytalno-rentowy. Znaczną część zawiadomienia o zajęciu wypełniają Pouczenia. Pomijając zawiły charakter przekazu, wypełnienie zaleceń wynikających z Pouczenia jest uciążliwe i rozłożone w czasie.
W momencie zajęcia wierzytelności nasz kontrahent staje się dłużnikiem zajętej wierzytelności.
Za niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków związanych z egzekucją wierzytelności, na dłużnika zajętej wierzytelności może być nałożona kara do wysokości 3.800 zł.
© Copyright by egzekutywni.pl
Serwis informacyjny z zakresu egzekucji administracyjnej. Publikacje nie mogą być traktowane jako czynności doradztwa podatkowego.