komornik, postępowanie egzekucyjne
Kiedy urząd skarbowy przeniesie odpowiedzialność podatkową na członka zarządu? Podpowiadamy jak uniknąć egzekucji administracyjnej. Bezskuteczna egzekucja z majątku spółki
03 maja 2021

Egzekucja z majątku członka zarządu po przeniesieniu odpowiedzialności podatkowej

Ogólne zasady odpowiedzialności podatkowej osób trzecich regulują przepisy ustawy Ordynacja podatkowa (dalej O.p.)

Zgodnie z art. 107 O.p. za zaległości podatkowe podatnika odpowiadają całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem również osoby trzecie.

Kiedy urząd skarbowy przeniesie odpowiedzialność za zaległości podatkowe na osoby trzecie?

Z przepisu art. 116 § 1 O.p. wynika, że za zaległości podatkowe spółki kapitałowej odpowiadają całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna.

Członek zarządu uniknie odpowiedzialności, gdy:

  • we właściwym czasie zgłosi wniosek o ogłoszenie upadłości lub rozpocznie postępowanie układowe

  • udowodni, że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości lub niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło bez jego winy,

  • wskaże mienie spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.

Jak wygląda w praktyce przeniesienie odpowiedzialności na osoby trzecie?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością traci płynność finansową. W efekcie powstają zaległości w podatku od towarów i usług oraz podatkach dochodowych. Są to zaległości bezpośrednio wynikające ze złożonych deklaracji podatkowych. W takich przypadkach urząd skarbowy nie wydaje dodatkowych decyzji określających wymiar podatku. Ogranicza się do pisemnego wezwania spółki do zapłaty zaległego podatku. Następnym krokiem jest tytuł wykonawczy wystawiony na spółkę.

Następuje wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Nie można przenieść na osobę trzecią odpowiedzialności w szerszym zakresie niż odpowiedzialność podmiotu głównego.

Kiedy organ podatkowy będzie mógł przenieść odpowiedzialność za zobowiązania spółki na członka zarządu?

W momencie stwierdzenia nieskuteczności egzekucji. Tak brzmi teza wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 29 sierpnia 2016 r nr  I SA/Wr 381/16

Skoro warunkiem orzeczenia odpowiedzialności osoby trzeciej jest stwierdzenie nieskuteczności egzekucji wobec pierwotnie zobowiązanego, to nieskuteczność tej egzekucji może nastąpić w procesie samej egzekucji a nie tylko w wyniku wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

Nie wystarczy zatem samo wystawienie tytułu wykonawczego na spółkę. Organ egzekucyjny musi wykazać, że egzekucja z majątku spółki jest bezskuteczna.

Czy przed przeniesieniem odpowiedzialności na członka zarządu, organ egzekucyjny musi umorzyć egzekucję prowadzoną wobec samej spółki?

Zgodnie z art 108 O.p. egzekucja zobowiązania wynikającego z decyzji o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej może być wszczęta dopiero wówczas, gdy:

  • egzekucja z majątku podatnika okazała się w całości lub w części bezskuteczna,

  • odstąpiono od czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych albo nie przystąpiono do egzekucji administracyjnej w wyniku uprawdopodobnienia przez organ egzekucyjny braku możliwości uzyskania w toku egzekucji administracyjnej kwoty przewyższającej koszty egzekucyjne.

Z powyższego przepisu nie wynika wprost konieczność umorzenia egzekucji prowadzonej na podmiocie głównym. Zwykle jednak tak się zdarza.

Umorzenie postępowania egzekucyjnego następuje w formie zaskarżalnego postanowienia. Jest to rzadki przypadek, w którym to nie wierzyciel, a zobowiązany zaskarża postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego.

O czym trzeba pamiętać?

O terminie przedawnienia zobowiązań podatkowych spółki.

Tytuły wykonawcze wystawione na osoby trzecie nie zawierają informacji o dacie zastosowania ostatniego środka egzekucyjnego w egzekucji z majątku spółki. Może się więc zdarzyć, że zaległość ulegnie przedawnieniu, a organ egzekucyjny nadal będzie prowadził bezpodstawną egzekucję z majątku osoby trzeciej.

Zachęcamy zatem do samodzielnej analizy akt egzekucyjnych.

Tego rodzaju kazusy omawiamy również na łamach naszej Poradni.
 

Chcesz wiedzieć jak i czy warto?

Napisz do nas na kontakt@egzekutywni.pl

Bezpiecznej egzekucji życzy zespół egzekutywni.pl

 

Kontakt z autorem: +48 794 960 221

Może to Cię zainteresuje?

14 grudnia 2023
Mój kontrahent zalega z podatkami. Otrzymałem z urzędu skarbowego zajęcie wierzytelności wynikających z niezapłaconych faktur. Kontrahent domaga się zapłaty za wykonaną usługę twierdząc, że spłacił wszystkie zaległości w urzędzie skarbowym.
05 lutego 2023
Urząd skarbowy wszczął postępowanie podatkowe? Przygotuj się na zajęcie zabezpieczające. Zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych jest dla organu podatkowego żmudnym i długotrwałym procesem. Zaczyna się już na etapie postępowania podatkowego i
23 listopada 2022
Czynności sprawdzające oraz kontrola podatkowa „pomagają” organom podatkowym ustalić wysokość zobowiązań podatkowych. Różnią się stopniem sformalizowania, celem oraz uprawnieniami organów podatkowych. W szczególności, w zakresie gromadzenia dowodów w sprawie podatkowej.

Czy wiesz, że...

Nie można przenieść na osobę trzecią odpowiedzialności w szerszym zakresie niż odpowiedzialność podmiotu głównego

Jeżeli zaległość wobec spółki uległa przedawnieniu, warto dopilnować, by organ egzekucyjny umorzył egzekucję z majątku członka zarządu

Za zaległości podatkowe uznaje się również koszty postępowania egzekucyjnego

© Copyright by egzekutywni.pl

 

Serwis informacyjny z zakresu egzekucji administracyjnej. Publikacje nie mogą być traktowane jako czynności doradztwa podatkowego.