komornik, postępowanie egzekucyjne
Egzekucja należności pieniężnych w postępowaniu egzekucyjnym w administracji, środki Terminy, pojęcia. Zawsze aktualna wiedza. Podpowiadamy, doradzamy, informujemy
06 sierpnia 2020

Egzekucja należności pieniężnych

Egzekucja należności pieniężnych, czyli Dział II ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Kosmetyczne zmiany art. 67 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej u.p.e.a.) wprowadzono ustawą z dnia 11 września 2019 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw. Weszły w życie 30 lipca 2020 r.

Zgodnie z art. 67 § 1 u.p.e.a. za podstawę zastosowania środków egzekucyjnych uznaje się:

  • zawiadomienie o zajęciu prawa majątkowego zobowiązanego u dłużnika zajętej wierzytelności,
  • zawiadomienie o zajęciu praw majątkowych zarejestrowanych w rejestrze akcjonariuszy,
  • protokół zajęcia prawa majątkowego,
  • protokół zajęcia i odbioru ruchomości, 
  • protokół odbioru dokumentu.

Wzory dokumentów do stosowania środków egzekucyjnych określa minister właściwy do spraw finansów publicznych.

Organy egzekucyjne nie mogą tworzyć na własne potrzeby wzorów zawiadomień o zajęciu prawa majątkowego, co pozostaje w zgodzie z zasadą legalności.

Jakie środki egzekucyjne zastosuje organ egzekucyjny?

Możemy liczyć na egzekucję z:

Większość środków egzekucyjnych omawiamy w odrębnych analizach.

Taka hierarchia środków egzekucyjnych została celowo wybrana przez ustawodawcę. Uszeregowane zostały od najprostszego, jakim jest egzekucja z pieniędzy, do najbardziej dolegliwego, tj. egzekucji z nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że organ egzekucyjny przy wyborze środka egzekucyjnego, będzie brał pod uwagę kolejność wynikającą z ustawy egzekucyjnej.

Organ egzekucyjny powinien kierować się zasadą stosowania najmniej uciążliwego środka wynikającą z art. 7 § 2 u.p.e.a. Przepis ten nie precyzuje które środki są mniej a które bardziej uciążliwe. To na organie egzekucyjnym spoczywa ciężar ustalenia, który środek doprowadzi do wykonania obowiązku w sposób najmniej uciążliwy.

Pamiętać przy tym należy, że naruszenie zasady wyboru środka najmniej uciążliwego może mieć miejsce jedynie wówczas, gdy organ egzekucyjny dysponuje kilkoma środkami egzekucyjnymi, z których każdy może doprowadzić do realizacji celu egzekucji, którym jest wyegzekwowanie należności. 

Na każdym etapie prowadzonego postępowania egzekucyjnego zobowiązany może dobrowolnie spłacić należność.

Wpłaty można dokonać na rachunek wierzyciela, na rachunek organu egzekucyjnego, lub też bezpośrednio egzekutorowi w siedzibie. Uchylanie się od spłaty zobowiązań zwykle skutkuje zastosowaniem środka egzekucyjnego, którego celem jest doprowadzenie do wykonania obowiązku wynikającego z tytułu wykonawczego. 

Z czym wiąże się środek egzekucyjny?

 

Chcesz wiedzieć więcej o egzekucji należności pieniężnych? Uważasz, że artykuł jest nieaktualny?

Napisz do nas na kontakt@egzekutywni.pl

Bezpiecznej egzekucji życzy zespół egzekutywni.pl

 

Kontakt z autorem: +48 794 960 221

Może to Cię zainteresuje?

14 grudnia 2023
Mój kontrahent zalega z podatkami. Otrzymałem z urzędu skarbowego zajęcie wierzytelności wynikających z niezapłaconych faktur. Kontrahent domaga się zapłaty za wykonaną usługę twierdząc, że spłacił wszystkie zaległości w urzędzie skarbowym.
05 lutego 2023
Urząd skarbowy wszczął postępowanie podatkowe? Przygotuj się na zajęcie zabezpieczające. Zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych jest dla organu podatkowego żmudnym i długotrwałym procesem. Zaczyna się już na etapie postępowania podatkowego i
23 listopada 2022
Czynności sprawdzające oraz kontrola podatkowa „pomagają” organom podatkowym ustalić wysokość zobowiązań podatkowych. Różnią się stopniem sformalizowania, celem oraz uprawnieniami organów podatkowych. W szczególności, w zakresie gromadzenia dowodów w sprawie podatkowej.

Czy wiesz, że...

Na organie egzekucyjnym spoczywa ciężar ustalenia który środek doprowadzi do wykonania obowiązku w sposób najmniej uciążliwy.

Prowadząc egzekucję organ egzekucyjny powinien kierować się zasadą stosowania najmniej uciążliwego środka egzekucyjnego.

Wpłacając zaległości na rachunek wierzyciela nie unikniemy kosztów egzekucyjnych.

© Copyright by egzekutywni.pl

 

Serwis informacyjny z zakresu egzekucji administracyjnej. Publikacje nie mogą być traktowane jako czynności doradztwa podatkowego.