Kosmetyczne zmiany art. 67 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej u.p.e.a.) wprowadzono ustawą z dnia 11 września 2019 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw. Weszły w życie 30 lipca 2020 r.
Wzory dokumentów do stosowania środków egzekucyjnych określa minister właściwy do spraw finansów publicznych.
Możemy liczyć na egzekucję z:
Większość środków egzekucyjnych omawiamy w odrębnych analizach.
Taka hierarchia środków egzekucyjnych została celowo wybrana przez ustawodawcę. Uszeregowane zostały od najprostszego, jakim jest egzekucja z pieniędzy, do najbardziej dolegliwego, tj. egzekucji z nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że organ egzekucyjny przy wyborze środka egzekucyjnego, będzie brał pod uwagę kolejność wynikającą z ustawy egzekucyjnej.
Organ egzekucyjny powinien kierować się zasadą stosowania najmniej uciążliwego środka wynikającą z art. 7 § 2 u.p.e.a. Przepis ten nie precyzuje które środki są mniej a które bardziej uciążliwe. To na organie egzekucyjnym spoczywa ciężar ustalenia, który środek doprowadzi do wykonania obowiązku w sposób najmniej uciążliwy.
Pamiętać przy tym należy, że naruszenie zasady wyboru środka najmniej uciążliwego może mieć miejsce jedynie wówczas, gdy organ egzekucyjny dysponuje kilkoma środkami egzekucyjnymi, z których każdy może doprowadzić do realizacji celu egzekucji, którym jest wyegzekwowanie należności.
Wpłaty można dokonać na rachunek wierzyciela, na rachunek organu egzekucyjnego, lub też bezpośrednio egzekutorowi w siedzibie. Uchylanie się od spłaty zobowiązań zwykle skutkuje zastosowaniem środka egzekucyjnego, którego celem jest doprowadzenie do wykonania obowiązku wynikającego z tytułu wykonawczego.
Z czym wiąże się środek egzekucyjny?
Napisz do nas na kontakt@egzekutywni.pl
Kontakt z autorem: +48 794 960 221
Na organie egzekucyjnym spoczywa ciężar ustalenia który środek doprowadzi do wykonania obowiązku w sposób najmniej uciążliwy.
Prowadząc egzekucję organ egzekucyjny powinien kierować się zasadą stosowania najmniej uciążliwego środka egzekucyjnego.
Wpłacając zaległości na rachunek wierzyciela nie unikniemy kosztów egzekucyjnych.
© Copyright by egzekutywni.pl
Serwis informacyjny z zakresu egzekucji administracyjnej. Publikacje nie mogą być traktowane jako czynności doradztwa podatkowego.