Zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego i wkładów oszczędnościowych to obecnie najczęściej stosowany a zarazem najbardziej cyfrowy środek egzekucyjny.
Stało się tak za sprawą zmian w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej u.p.e.a.) oraz zmian w ustawie Prawo bankowe wprowadzonych ustawą z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw.
Zawiadomienia o zajęciu i inne pisma w ramach stosowanego środka egzekucyjnego mogą być doręczane przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego albo z użyciem środków komunikacji elektronicznej.
Przypomnijmy - W myśl art. 3 pkt 2 ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne:
Stosowanie dokumentów elektronicznych odnosi się w głównej mierze do banków, o czym stanowi art. 86b u.p.e.a. zgodnie z którym zawiadomienia i wezwania, przesyła się do banku i organu egzekucyjnego przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego. Jeżeli wykorzystanie tego systemu jest niemożliwe z przyczyn technicznych zawiadomienia i wezwania doręcza się na piśmie.
Podmiotem odpowiedzialnym za prowadzenie systemu teleinformatycznego wykorzystywanego do obsługi zajęć z rachunku bankowego jest Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) – instytucja infrastrukturalna polskiego sektora bankowego, działająca na podstawie art. 67 ustawy Prawo bankowe.
Za pośrednictwem systemu Ognivo, z bankami komunikują się inne banki, ZUS, Poczta Polska, administracyjne organy egzekucyjne, komornicy sądowi i prokuratura.
System Ognivo, poza obsługą zajęć, pozwala organom egzekucyjnym zawiadamiać banki o wstrzymaniu realizacji zajęcia, wznowieniu zajęcia, aktualizacji wysokości zajęcia oraz uchylać zajęcie.
Nie w każdym przypadku jest to możliwe. Zajęcia generowane przed uruchomieniem systemu Ognivo nie zawsze dają się zaimplementować do Ogniva, bywa więc że mimo uchylenia zajęcia przez organ egzekucyjny, rachunek zobowiązanego pozostaje zablokowany.
W przypadku zajęć dokonywanych po 2016 r. system sprawdza się doskonale i działa bez większych opóźnień, co często miało miejsce w pierwszych miesiącach jego istnienia.
Szybko…
Zapytanie o rachunki kierowane jest systemowo do central bankowych.
Tego samego dnia organ egzekucyjny otrzymuje już odpowiedź zwrotną.
Szerzej o egzekucji z rachunku bankowego znajdziesz w artykułach
Egzekucja z rachunku bankowego i wkładów oszczędnościowych...
oraz
Kosztowne obowiązki dłużnika zajętej wierzytelności...
Napisz do nas na kontakt@egzekutywni.pl
Kontakt z autorem: +48 794 960 221
O zajęciu rachunku bankowego dowiemy się od banku, który zablokuje nasz rachunek. Zawiadomienie o zajęciu urząd skarbowy wyśle do nas dopiero po kilku dniach.
Bank nie może zablokować nam wszystkich środków pieniężnych. W każdym miesiącu chroni nas kwota wolna od zajęcia.
Zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego to najszybszy środek egzekucyjny. Sprawny egzekutor potrafi w ciągu jednego dnia ustalić rachunki bankowe zobowiązanego a następnie je zająć.
© Copyright by egzekutywni.pl
Serwis informacyjny z zakresu egzekucji administracyjnej. Publikacje nie mogą być traktowane jako czynności doradztwa podatkowego.