komornik, postępowanie egzekucyjne
Czy mamy wpływ na zawieszenie postępowanie egzekucyjne? Jak doprowadzić do zawieszenia egzekucji i uchylenia zajęcia? Zwolnienie blokady rachunku bankowego egzekucja administracyjna
05 grudnia 2020

Czy mamy wpływ na zawieszenie postępowania egzekucyjnego?

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego stosowane jest w sytuacji wystąpienia okoliczności, które uzasadniają czasowe zaniechanie prowadzonego postępowania.

Zawieszenie postępowania następuje w formie postanowienia, które może zostać przez strony postępowania zażalone.
Warto wiedzieć, że zawieszenie postępowania egzekucyjnego nie oznacza  zwolnienia zajętych wierzytelności. Zawarty z wierzycielem układ ratalny, czy też zawieszenie postępowania na żądanie wierzyciela, co do zasady, utrzymują w mocy dokonane czynności egzekucyjne. 

Dlaczego rachunek bankowy nie został zwolniony ?

Pan Egzekutywny nie zapłacił abonamentu RTV. Poczta Polska, występując w charakterze wierzyciela, wystawiła na Pana Egzekutywnego tytuł wykonawczy, który skierowała do urzędu skarbowego.
Organ egzekucyjny zastosował środek egzekucyjny w postaci zajęcia rachunku bankowego.
W tej sytuacji Pan Egzekutywny złożył wniosek o rozłożenie zaległości na raty. Wierzyciel wyraził zgodę i zwrócił się do organu egzekucyjnego o zawieszenie postępowania egzekucyjnego.
Tak też się stało. Niestety, Pan Egzekutywny, mimo układu ratalnego, wciąż ma zajęty rachunek bankowy. 

Co poszło nie tak?

Zgodnie z art. 58 § 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej u.p.e.a.) w przypadku zawieszenia postępowania egzekucyjnego pozostają w mocy dokonane czynności egzekucyjne.

Częściowe zwolnienie środków spod zajęcia, czy uchylenie zajęcia?

Jak doprowadzić do zwolnienia środków z rachunku bankowego?

Art. 58 § 1 u.p.e.a. podpowiada, że organ egzekucyjny może wyrazić zgodę na wypłaty z rachunków bankowych po przedstawieniu przez zobowiązanego dokumentów świadczących o konieczności poniesienia danych wydatków. 

Więcej o sposobach na zwolnienie rachunku bankowego spod egzekucji 

Ważny interes - sposobem na zwolnienie spod egzekucji majątku zobowiązanego
Wniosek o zwolnienie spod egzekucji znajdziesz TUTAJ

Jak doprowadzić do uchylenia zajęcia?

Organ egzekucyjny może uchylić czynności egzekucyjne, jeżeli to jest uzasadnione ważnym interesem zobowiązanego, interes wierzyciela nie stoi temu na przeszkodzie, a osoby trzecie na skutek tych czynności nie nabyły praw. 

Chcąc uniknąć składania dodatkowych wniosków, należy we wniosku o udzielenie rat poprosić o wyrażenie zgody na wypłaty środków z zajętego rachunku bankowego, lub też prosić o uchylenie czynności egzekucyjnych. 

 

Kiedy organ egzekucyjny zawiesi postępowanie egzekucyjne?

Zgodnie z art. 56 § 1u.p.e.a. postępowanie egzekucyjne ulega zawieszeniu:

  • w razie wstrzymania wykonania, odroczenia terminu wykonania obowiązku albo rozłożenia na raty spłat należności pieniężnej;

  • w razie śmierci zobowiązanego, jeżeli obowiązek nie jest ściśle związany z zobowiązanym, a jest prowadzona egzekucja z rzeczy lub prawa majątkowego, które nie wygasło wskutek śmierci zobowiązanego;

  • w razie utraty przez zobowiązanego zdolności do czynności prawnych i braku jego przedstawiciela ustawowego;

  • na żądanie wierzyciela;

  • w innych przypadkach przewidzianych w ustawach.

Jak widać z powyższego, zobowiązany nie został bezpośrednio ujęty w tym katalogu.

Czy zobowiązany może doprowadzić do zawieszenia egzekucji?

Przyjrzyjmy się poszczególnym przypadkom wymienionym w ustawie.

Wstrzymanie wykonania, odroczenie terminu, spłata ratalna

W tych przypadkach z inicjatywą wychodzi wierzyciel. Mimo wszczętej egzekucji, zobowiązany zawsze może ułożyć się z wierzycielem co do formy i terminu spłaty zaległości. Decyzja wierzyciela zwykle jest poparta wnioskiem o zawieszenie postępowania egzekucyjnego.
Wierzyciel wnioskując o zawieszenie podaje datę końca zawieszenia, którą organ egzekucyjny powinien uwzględnić w postanowieniu o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego.
Ustanie przyczyny zawieszenia powoduje podjęcie zawieszonego postępowania egzekucyjnego przez organ egzekucyjny.
I tu drobna uwaga - organ egzekucyjny powinien nas o tym fakcie powiadomić (art. 57 § 1 u.p.e.a.)

Śmierć zobowiązanego

Śmierć zobowiązanego stanowi podstawę do zawieszenia postępowania egzekucyjnego w przypadkach, gdy egzekwowany obowiązek będzie mógł przejść na następców prawnych, tj. spadkobierców. Tak się dzieje w przypadku zobowiązań podatkowych, czy też składek Z.U.S.
Zawieszenie postępowania egzekucyjnego trwa do czasu wydania przez sąd postanowienia o nabyciu spadku.
Jeżeli zaś chodzi o obowiązki ściśle związane z osobą zmarłego (np. mandat karny) postępowanie egzekucyjne powinno zostać umorzone.

Utrata przez zobowiązanego zdolności do czynności prawnych

Utrata przez zobowiązanego zdolności do czynności prawnych powoduje zawieszenie „z urzędu” postępowania egzekucyjnego do czasu ustanowienia przez sąd kuratora lub opiekuna.

Żądanie wierzyciela

Wierzyciel występując z wnioskiem o zawieszenie postępowania „na żądanie” nie musi uzasadniać swojej decyzji. Powinien jednak pamiętać, że organ egzekucyjny po upływie 12 miesięcy od dnia zgłoszenia tego żądania ma obowiązek umorzyć postępowanie egzekucyjne (art. 59 § 1 pkt 5 u.p.e.a.).
Organy egzekucyjne nie dysponują systemem informatycznym przypominającym o braku podstaw do prowadzenia dalszej egzekucji. Może się więc zdarzyć, że akta sprawy przeleżą jakiś czas na zapomnianej półce. Może się również zdarzyć, że organ egzekucyjny omyłkowo podejmie postępowanie egzekucyjne po upływie 12 miesięcy.

W interesie zobowiązanego leży zatem dopilnowanie, by organ egzekucyjny nie prowadził postępowania egzekucyjnego w sytuacji, gdy występują ustawowe przesłanki do jego umorzenia. 

Jak już wielokrotnie pisaliśmy na łamach naszego serwisu tylko samodzielna analiza akt egzekucyjnych pozwoli wykryć kosztowne dla nas omyłki organu egzekucyjnego.

Z praktyki w zakresie działań wierzycielskich wynika, że z wnioskiem o zawieszenie postępowania na żądanie wierzyciela występuje najczęściej Dyrektor Poczty Polskiej. Często też nie dochowuje terminu 12 miesięcy.

Jak już wskazaliśmy na wstępie, ustawa egzekucyjna nie przyznaje zobowiązanemu prawa do zgłoszenia wniosku o zawieszenie postępowania.

Pośrednio jednak zobowiązany ma wpływ zawieszenie egzekucji poprzez złożenie oświadczenia wiedzy dotyczącego istnienia podstaw do zawieszenia postępowania.

Oświadczenie to stanowi podstawę do podjęcia przez organ egzekucyjny działań z urzędu. Są to właśnie te "inne przypadki przewidziane w ustawach".

Mechanizmem prowadzącym do zawieszenia postępowania egzekucyjnego, przysługującym zobowiązanemu w początkowej fazie egzekucji, jest również zgłoszenie zarzutu w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej

W naszym serwisie instytucji zarzutów poświeciliśmy już kilka publikacji (link powyżej) Zachęcamy również do pobrania bezpłatnego wniosku.

Chcesz sprawdzić swoją egzekucję?

Napisz do nas na kontakt@egzekutywni.pl

Bezpiecznej egzekucji życzy zespół egzekutywni.pl

 

Kontakt z autorem: +48 794 960 221

Może to Cię zainteresuje?

14 grudnia 2023
Mój kontrahent zalega z podatkami. Otrzymałem z urzędu skarbowego zajęcie wierzytelności wynikających z niezapłaconych faktur. Kontrahent domaga się zapłaty za wykonaną usługę twierdząc, że spłacił wszystkie zaległości w urzędzie skarbowym.
05 lutego 2023
Urząd skarbowy wszczął postępowanie podatkowe? Przygotuj się na zajęcie zabezpieczające. Zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych jest dla organu podatkowego żmudnym i długotrwałym procesem. Zaczyna się już na etapie postępowania podatkowego i
23 listopada 2022
Czynności sprawdzające oraz kontrola podatkowa „pomagają” organom podatkowym ustalić wysokość zobowiązań podatkowych. Różnią się stopniem sformalizowania, celem oraz uprawnieniami organów podatkowych. W szczególności, w zakresie gromadzenia dowodów w sprawie podatkowej.

Czy wiesz, że...

Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji nie przyznaje zobowiązanemu prawa do zgłoszenia wniosku o zawieszenie postępowania egzekucyjnego.

W pewnych okolicznościach możemy poinformować organ egzekucyjny o przesłankach do zawieszenia egzekucji "z urzędu".

Zgłoszenie zarzutów w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej, w większości przypadków, prowadzi do zawieszenia postępowania egzekucyjnego.

© Copyright by egzekutywni.pl

 

Serwis informacyjny z zakresu egzekucji administracyjnej. Publikacje nie mogą być traktowane jako czynności doradztwa podatkowego.