komornik, postępowanie egzekucyjne
Krajowy Rejestr Zadłużonych informacje o osobach którym umorzono bezskuteczne postępowanie egzekucyjne konsekwencje wpisu do KRZ zażalenie postanowienia Jak długo dane w rejestrze
12 czerwca 2022

Bezskuteczna egzekucja? Trafisz do Krajowego Rejestru Zadłużonych

Naczelnicy urzędów skarbowych oraz komornicy sądowi zgłaszają do Krajowego Rejestru Zadłużonych informacje o osobach fizycznych lub prawnych, którym umorzono postępowanie egzekucyjne.

Dzieje się tak za sprawą ustawy z dnia 6 grudnia 2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1909) która weszła w życie 1 grudnia 2021 r.

W rejestrze ujawnia się informacje o osobach fizycznych oraz prawnych, wobec których administracyjny lub sądowy organ egzekucyjny umorzył postępowanie egzekucyjne z uwagi na fakt, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych.

Potocznie, takie umorzenie nazywane jest bezskutecznością egzekucji.

Podstawy prawne umorzenia:

  • art. 59 § 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji - w przypadku egzekucji administracyjnej;
  • art. 824 § 3 ustawy Kodeks postępowania cywilnego - w przypadku egzekucji sądowej.
     

Rejestr jest jawny. Każdy ma prawo zapoznać się z danymi ujawnionymi w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.

Jakie dane o osobach, wobec których umorzono postępowanie egzekucyjne, znajdziemy w rejestrze?

Poza danymi identyfikującymi dłużnika, organ egzekucyjny zamieszcza informacje o:

  • dacie umorzenia postępowania egzekucyjnego,
  • kwocie wierzytelności niewyegzekwowanych w postępowaniu egzekucyjnym,
  • tytule wykonawczym.
     

Jak długo przechowywane są dane w Krajowym Rejestrze Zadłużonych?

Siedem lat, licząc od dnia ich zamieszczenia. Tak długo będą widoczne dane o osobach, wobec których umorzono postępowanie egzekucyjne.

Zła wiadomość jest taka, że spłata zobowiązań nie pomoże. Dane w rejestrze i tak pozostaną.

Jakie mogą być konsekwencje wpisania do Krajowego Rejestru Zadłużonych?

Nie chcemy straszyć, ale…

Pan Egzekutywny popełnił wykroczenie drogowe. Otrzymał mandat, którego nie zapłacił. Urząd skarbowy nie zdołał wyegzekwować grzywny i mandat przedawnił się po trzech latach. Organ egzekucyjny nie może zakończyć egzekucji, bowiem do wyegzekwowania pozostały koszty upomnienia oraz koszty egzekucyjne. Te przedawnią się najwcześniej po pięciu latach. Taka zaległość psuje statystyki urzędu, a i czasu na egzekucję niewielkiej kwoty szkoda.

Organ egzekucyjny umorzy postępowanie z powodu bezskuteczności egzekucji.

Urzędy skarbowe otrzymały już narzędzia pozwalające masowo importować dane o umorzonych egzekucjach. W ten sposób, Pan Egzekutywny automatycznie znajdzie się w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.

Konsekwencje wpisu do KRZ

Pana Egzekutywnego sprawdzi bank, potencjalny pracodawca, sąsiadka. Przy czym sprawdzający nie muszą być zainteresowani wysokością zaległości a samym faktem zadłużenia. Sąsiadka może być zawiedziona daleką od ideału postawą Pana Egzekutywnego.

Czy warto zażalić postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego?

Zgodnie z art 59 § 5 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji na postanowienie w sprawie umorzenia postępowania egzekucyjnego przysługuje zażalenie zobowiązanemu oraz wierzycielowi niebędącemu jednocześnie organem egzekucyjnym. Zażalenie wierzyciela na postanowienie o umorzeniu jest zjawiskiem powszechnym, ale zobowiązany który nie chce umorzenia egzekucji może wpędzić w konsternację pracownika urzędu.

Ustawa o Krajowym Rejestrze Zadłużonych jest aktem stosunkowo świeżym i urzędy nie wypracowały jeszcze procedur dotyczących terminu zgłaszania umorzeń do rejestru.

Powinny to robić niezwłocznie. Tylko co z naszym prawem do obrony?
Zdarza się, że urzędy skarbowe prowadzą egzekucję do nieistniejących zaległości.
Zdarza się, że o prowadzonej egzekucji dowiadujemy się dopiero z postanowienia o jej umorzeniu. W ten sposób, w wyniku pomyłki urzędu, mimo zażalenia postanowienia o umorzeniu egzekucji, trafimy na 7 lat do rejestru zadłużonych.

W takich przypadkach warto zażalić postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego.

W naszej ocenie przepisy ustawy o KRZ nakazujące niezwłoczne zgłaszanie do rejestru informacji o umorzeniu postępowania egzekucyjnego naruszają zasady ogólne ustaw podatkowych. W szczególności: zasadę prawdy obiektywnej oraz zasadę zaufania do władzy publicznej. Dobrze by się stało, gdyby sądy administracyjne wypowiedziały się w tej kwestii.

Na koniec warto dodać, że zakres danych ujawnianych w rejestrze jest znacznie szerszy niż poruszona przez nas tematyka egzekucyjna.

W Rejestrze ujawnia się informacje o:

  • osobach fizycznych, osobach prawnych oraz jednostkach organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną - wobec których są albo były prowadzone postępowania: restrukturyzacyjne, upadłościowe oraz zakończone prawomocnym orzeczeniem zakazu,

  • wspólnikach osobowych spółek handlowych, którzy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem, jeżeli ogłoszono upadłość spółki, wszczęto wtórne postępowanie upadłościowe wobec spółki lub oddalono wniosek o ogłoszenie upadłości spółki,

  • osobach fizycznych, wobec których toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych lub egzekucja należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, a które zalegają ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż 3 miesiące.

Krajowy Rejestr Zadłużonych dostępny jest na stronie: https://krz.ms.gov.pl/

Nie wyczerpaliśmy tematu? Potrzebujesz więcej informacji o Krajowym Rejestrze Zadłużonych?

Napisz do nas na kontakt@egzekutywni.pl

Bezpiecznej egzekucji życzy zespół egzekutywni.pl

 

Może to Cię zainteresuje?

14 grudnia 2023
Mój kontrahent zalega z podatkami. Otrzymałem z urzędu skarbowego zajęcie wierzytelności wynikających z niezapłaconych faktur. Kontrahent domaga się zapłaty za wykonaną usługę twierdząc, że spłacił wszystkie zaległości w urzędzie skarbowym.
05 lutego 2023
Urząd skarbowy wszczął postępowanie podatkowe? Przygotuj się na zajęcie zabezpieczające. Zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych jest dla organu podatkowego żmudnym i długotrwałym procesem. Zaczyna się już na etapie postępowania podatkowego i
23 listopada 2022
Czynności sprawdzające oraz kontrola podatkowa „pomagają” organom podatkowym ustalić wysokość zobowiązań podatkowych. Różnią się stopniem sformalizowania, celem oraz uprawnieniami organów podatkowych. W szczególności, w zakresie gromadzenia dowodów w sprawie podatkowej.

© Copyright by egzekutywni.pl

 

Serwis informacyjny z zakresu egzekucji administracyjnej. Publikacje nie mogą być traktowane jako czynności doradztwa podatkowego.